İran Meclisi'nde rehine krizi: En az 12 ölü

banner37

İran Meclisi'ne bu sabah gerçekleştirilen silahlı saldırı sonucu 7 kişinin hayatını kaybettiği belirtilirken, 4 kişinin de saldırganlarca rehin tutulduğu bildirildi. Reuters, terörö örgütü IŞİD'in İran'daki parlamento saldırısı sırasında çekilen ve militanları gösteren bir video yayınladığı bilgisini geçti.

İran Meclisi'nde rehine krizi: En az 12 ölü
banner90
banner99

Söz konusu videoda militamlardan birinin "Allaha şükür... ortadan kaybolacağımızı mı sandınız" dediği duyuldu. 

Bu arada terör örgütü IŞİD, İran Meclisi ve Humeyni Türbesi'nde düzenlenen saldırıyı üstlendi. IŞİD'e ait olduğu bilinen sosyal medya hesabında, "Tahran'ın merkezindeki Meclis ve Humeyni Türbesi saldırısını İslam devleti savaşçıları yaptı." ifadesi kullanıldı.

Bu sabah gerçekleştirilen saldırılarda Meclis’te en az 8, Humeyni'nin türbesinde ise en az 2 kişi yaralanmıştı. 

Meclis'İn içindeki çatışmalar sürüyor

banner134
Diğer yandan İran'ın yarı resmi haber ajansı Tasnim'in parlamento muhabirlerine dayandırarak verdiği bilgilere göre, meclis içerisinde devam eden çatışmalarda şu ana kadar 12 kişinin öldüğü, 4 kişinin de rehin tutulduğu belirtildi.

Saldırganların mecliste konuşlandığı odanın penceresinden ellerindeki bir rehineyi gösterdiği fotoğrafı paylaşan Tasnim, verdiği bilgilerin güvenlik güçleri tarafından teyit edilmediğini aktardı.

İran, devlet medyasında yer alan haberlere göre, bu sabah İran Meclisine 4 kişi silahlı saldırıda bulundu. Meclis binasına giren saldırganların yakalanması için çalışmaların sürdüğü belirtildi.

Öte yandan bir saldırı da devrim lideri Ayetullah Humeyni'nin türbesi önünde gerçekleşti. İran devlet medyasına göre saldırının intihar eylemi olduğu iddia edildi.

Meclise düzenlenen saldırıda en az 8, Humeyni'nin türbesine düzenlenen saldırıda ise en az 2 kişi yaralandı. Yaralananlar arasında güvenlik görevlilerinin de olduğu ifade ediliyor.

Meclis içerisinde çatışmaların devam ettiği ve civardaki yolların trafiğe kapatıldığı bildirildi.

Güncelleme Tarihi: 07 Haziran 2017, 13:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner75