banner6

İran parlamentosu 15 bin tutukluya İdam kararını onayladı

banner37

İran'da 22 yaşındaki Mahsa Amini'nin ölümünün ardından yaşanan gösterilerde gözaltına alınan protestocuların sayısı günden güne artarken, parlamentoda protestoculara idam cezası verilmesine yönelik tasarı oylandı.

İran parlamentosu 15 bin tutukluya İdam kararını onayladı
banner99

İran’da Mahsa Amini’nin 16 Eylül’de polis gözetiminde yaşamını yitirmesinden bu yana neredeyse her kentte eşi benzeri görülmemiş protestolara sahne oluyor. Kadın protestocular özellikle dini lider Ayetullah Ali Hamaney önderliğindeki İran rejiminin koyduğu kurallara karşı olarak başörtülerini yakmaya ve saçlarını kesmeye başladı.

Protestolara katılan yaklaşık 15 bin kişinin tutuklandığı öne sürüldüğü İran’da son günlerde tutuklulara sert cezalar verilmesi yönünde çağrılar yükseldi.

PARLAMENTO HAREKETE GEÇTİ

ABD merkezli CNN International, İran parlamentosundaki 227 vekil tarafından imzalanan bir mektupta, protestoculara “mümkün olan en kısa sürede iyi bir ders olacak şekilde” sert bir ceza verilmesini istediğini bildirdi.

İran hükümet sözcüsü Masoud Setayeshi, “Artık halk yetkililerden, rahatsızlığa neden olan protestoculara, sağlam, caydırıcı ve yasal tedbirler bekliyor.” dedi.

İran parlamentosu ise dün bu talepleri gündeme getirdi ve 290 üyeden 227’sinin evet oyu ile gözaltındaki tüm protestoculara ölüm cezası verilmesini kabul etti.

TUTUKLU BULUNAN YAKLAŞIK 15 BİN KİŞİ VAR

ABD basını infazların ne zaman gerçekleşeceği ile ilgili net bir bilgi paylaşılmadığını yazarken, yaklaşık 15 bin kişilik bir tutuklu sayısından söz ediliyor… 15 bin kişinin idam edilip edilmeyeceği önümüzdeki günlerde gelişmelerle netlik kazanacak.

Carnegie Endowment üyesi Karim Sadjadpour, sosyal medyadan konuyla ilgili yaptığı paylaşımda, “Son 8 haftada İran rejimi 300’den fazla protestocuyu öldürdü, yaklaşık 15 bin kişiyi hapse attı ve yüzlercesini daha idam etmekle tehdit etti, ancak İran’ın kadınları ısrar ediyor” diye yazdı.

KARARA TEPKİLER YÜKSELDİ

Parlamento kararına ise tepkiler gecikmedi. Birçok kişi kararın uygulanmaması gerektiğini savunan mesajlar paylaştı. Karar, sokaklarda da protesto edildi.

22 yaşındaki Mahsa Amini Tahran’da 13 Eylül’de “ahlak polisi” tarafından gözaltına alınmış, daha sonra hastaneye kaldırılan Amini 16 Eylül’de hayatını kaybetmişti. Amini’nin ölümü tüm ülkede infiale yol açarken 17 Eylül’de cenaze töreni sonrasında başlayan gösteriler, ülkenin birçok kentine yayılmıştı.

Güncelleme Tarihi: 10 Kasım 2022, 15:18
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner110

banner104