İspanya doğal zaman dilimine dönmeyi planlıyor

banner37

İspanya hükümeti, Merkezi Avrupa Saati’nden (CET) ülkenin doğal zaman dilimi olan “0” meridyenine (Greenwich Mean Time-GMT) dönmek için saatleri bir saat geri almayı tartışmaya açtı.

İspanya doğal zaman dilimine dönmeyi planlıyor
banner99

İngiltere ve Portekiz ile aynı saat diliminde yer alan İspanya, 1942’de Almanya’nın bulunduğu zaman dilimine geçmişti. Karar, Diktatör Fransisco Franco tarafından Hitler ile dayanışma amacıyla alınmıştı.  

Doğal zaman dilimine dönmeyi destekleyenler, değişikliğin yapılmasıyla çalışanların yaşam kalitesinin artacağını, insanların hayatlarına denge geleceğini, daha az trafik kazası yaşanacağını ve daha fazla üretim olacağını savunuyor.

İspanya Çalışma Bakanı Fátima Báñez, geçtiğimiz gün İspanya meclisinde yaptığı konuşmada, hükümetin GMT’ye dönmek için muhalefet ile birlikte çalıştığını açıklamıştı.

İspanyol Tarifelerini Uygulama Ulusal Komisyonu başkanı José Luis Casero, İngiliz gazetesi The Telegraph’a yaptığı açıklamada, söz konusu değişikliği Yaz Saatiyle de uyumlu olması açısından ya önümüzdeki Mart ya da Mart 2018’de yapılması gerektiğini belirtti.  

banner134
Ülkenin batı ucundaki bölgenin başkenti olan Santiago de Compostela’de bu hafta güneşin resmi doğuş saati 08.56. Bu da öğrencilerin karanlıkta okula gitmesi anlamına geliyor.

İspanya’da ortalama bir ofis çalışanı saat 09.00’da işe başlarken saat 14.00’de öğe arasına çıkıyor. İki saatlik “siestanın” ardından saat 16.00’da yeniden mesaiye başlıyor ve çalışma gününü saat 20.00’de bitiriyor.

Mesainin saat 18.00’de bitmesini talep eden sivil toplum örgütleri, bunun için sendika ve işverenlerle anlaşma sağlamaya çalışacakları ifade ediliyor.

 

 

Güncelleme Tarihi: 14 Aralık 2016, 08:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75