banner6

İspanya'da eğitime protesto; İşçinin oğlu da üniversiteye gidecek

banner37

İspanya'da sağ görüşlü hükümetin 2014 yılında çıkardığı ve halen büyük tartışmalara yol açan eğitim reformlarını protesto etmek için lise ve üniversite öğrencileri ders bırakma eylemi yaptı.

İspanya'da eğitime protesto; İşçinin oğlu da üniversiteye gidecek
banner151 banner143

Öğrenci sendikasından yapılan açıklamada, 3 yıl içinde 23. kez ders bırakma eylemi yapıldığı hatırlatılarak, tüm İspanya'da gerçekleşen eyleme katılımın yüzde 90 oranında olduğu savunuldu. Sendika sözcülerinden Ana Garcia, ‘Sadece ekonomik durumu iyi olanların öğrenim görmesine imkan sağlayan Franco döneminin eğitim kurallarının geri getirilmesine müsaade etmeyeceğiz’ dedi.

Bu arada eylem dolayısıyla ülkenin 40'tan fazla kentinde sokaklara dökülen öğrenciler, öğretmenler ve veliler gösteri yaptı. Sol ve komünist görüşlü siyasi partiler ile sivil toplum kurumlarının destek verdiği gösterilerde, ‘İşçinin oğlu da üniversiteye gidecek’, ‘Bankacının parası meslek enstitüleri için harcansın’, ‘Francocu sınav sistemine son’ yazılı pankartlar dikkat çekti.

İspanya'da ekonomik krizle mücadele döneminde çıkartılan ve 'LOMCE' diye adlandırılan 'Eğitim Kalitesini Yükseltme Yasası"na karşı çıkan sol görüşlü siyasi partilerin, sendikaların ve derneklerin desteğini alan öğrenciler, ‘eğitimde fırsat eşitliğinin ve laikliğin sona erdiğini, sadece parası olanın öğrenimine devam etmesine imkan sağlandığını’ öne sürüyor.

Güncelleme Tarihi: 26 Ekim 2016, 21:52
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104