banner6

İşte 'aday bile olamaz' denilen Donald Trump'ın başkanlığa yürüyüşü

banner37

ABD tarihinin en sırada dışı seçim sürecini yaşadı, anketlerin dünyaya gösterdiğinin ve beklentilerin aksine Donald Trump ülkenin 45. başkanı seçildi.

İşte 'aday bile olamaz' denilen Donald Trump'ın başkanlığa yürüyüşü
banner99

Peki ABD'de ne yaşandı da diline "göçmen karşıtı, ırkçı ve kadın düşmanı" bir söylemi dolayan, ülkenin ve hatta kendi partisinin bile elitlerince karşı çıkılan emlak milyarderi Trump başkanlık koltuğuna oturdu? Kampanya sürecinde neler vadetti, ne gaflar yaptı? Trump kim, hayat hikayesi ne? İşte "aday bile olamaz" denilen Trump'ı adım adım POTUS (ABD Başkanının İngilizce kısaltması) yapan süreç...

45. başkan oldu

ABD'de başkanlık seçimleri 58. kez yapıldı ve Donald Trump ülkenin 45. başkanı seçildi. Trump, söylemleriyle ülkenin tüm seçkinlerini karşısına aldı, "deneyime" vurgu yapan rakibi Hillary Clinton'ı şimdiye kadar siyasette ve devlette hiç kariyeri bulunmamasına rağmen alt etti.

Yola 1 Şubat'ta çıktı

Başkanlık seçiminde yarışacak adayların belirlenmesine ilişkin süreç 1 Şubat'ta Iowa'daki ön seçimle başladı. Adayların kesinleştiği son ön seçim ise 14 Haziran'da Demokratların Washington DC'de yaptıkları oldu.

Tarihte ilk

Cumhuriyetçilerde Trump'ın, Demokratlarda ise Clinton'ın parti kurultaylarından başkan adayı çıkmak için gereken delege sayısına ulaştıkları ön seçimler, her iki adayın sahip olduğu özellikler bakımından "tarihi" olarak nitelendirildi.

Eisenhower'dan sonra ilk

Herhangi bir siyasi bir kariyeri olmaksızın başkan seçilen son kişinin Dwight Eisenhower olduğu ABD'de Trump, 60 yıl sonra bunu gerçekleştiren ilk kişi oldu. Ancak Eisenhower II. Dünya Savaşı'nda ABD'nin Avrupa ordularının komutanıydı ve bir savaş kahramanıydı. Trump'ın Eisenhower'ın aksine orduda da yer almadı.

Başkanlığa adaylığı Haziran'da kesinleşti

Trump başkanlığa adaylığını geçtiğimiz yıl haziran ayında açıkladı. Ünlü emlak milyarderi başkanlığa talip olduğunda, ona başkanlık için şans verenlerin sayısı çok azdı.

'Aday bile olamaz' dendi

Açıkçası Trump o sırada ve hatta seçim sonuçları belli oluncaya kadar çok ciddiye alınan bir isim değildi. Devlet tecrübesi olmamasının yanı sıra, emlak sektöründen kazandığı para ve televizyon şovmenliğinden elde ettiği şöhreti ile bilinen Trump, partinin başkan aday adayları arasında ilk üçte bile değildi.

Süper Salı'da 11 eyaletin 7'sini aldı

Ancak ön seçimlerin başlamasıyla bir anda rakiplerinin önüne fırlayan Trump, 1 Mart'taki ilk "Süper Salı"da Cumhuriyetçilerin 11 eyalette birden gerçekleştirdiği ön seçimlerin 7'sini kazanarak rakiplerine gözdağı verdi.

Kritik dönemeci Florida ve Ohio'da döndü

Cumhuriyetçilerdeki ilk kritik dönemeç, Florida ve Ohio gibi iki aday adayının kendi eyaletlerini de içeren 15 Mart ön seçimleri oldu. Florida Senatörü Marco Rubio kendi memleketinde kaybederken aynı gün yarıştan çekildiğini açıkladı

Trump'a yaradı

Cumhuriyetçilerde özellikle 15 Mart'tan itibaren bir eyalette kazanan aday adayının delegelerin tamamını veya çoğunu aldığı usül ile yola devam edilmesi en çok Trump'a yaradı.

Ted Cruz'u alt etti

Florida'yı kazanan Trump, bu yöntem sayesinde eyaletteki 99 delegenin tamamını kazandı ve Rubio ağır mağlubiyet sonrası kampanyasını sona erdirdi. O gün toplam 219 delege kazanan Trump, bir diğer güçlü rakibi Teksas Senatörü Ted Cruz'a da fark atmıştı. 22 Mart'ta da Arizona'yı kazanan Trump o gün sonunda toplamda 744 delegeye ulaşırken en yakın rakibi Cruz 435 delegede kalmıştı.

İddiasını herkese gösterdi

19 Nisan'daki kritik New York ön seçimlerini ezici üstünlükle kazanan Trump, bir hafta sonra 26 Nisan'da 5 eyalette gerçekleştirilen ön seçimlerin tamamını kazanarak en iddialı aday adayı olduğunu herkese göstermiş oldu.

Herkes nasıl durdurulacağını tartışırken o ilerledi

Tartışmalı söylemleri ve sert çıkışlarıyla en çok da Cumhuriyetçi Parti elitleri arasında rahatsızlığa neden olan Trump'ın nasıl "durdurulabileceğine" ilişkin aylar süren tartışmaların gölgesinde emin adımlarla ilerleyen ünlü iş adamı, 4 Mayıs'ta Cruz ve Ohio Valisi John Kasich'in yarıştan çekilmesiyle rakipsiz kaldı.

Son adım sadece formaliteydi

26 Mayıs'ta, Cumhuriyetçi Parti kurultayından başkan adayı çıkmak için gereken bin 237 delege sayısına ulaşan Trump, tek başına "formalite" olarak katıldığı ön seçimleri de kazanarak Temmuz ayında yapılacak parti kurultayını beklemeye başladı. Tüm ön seçimleri tamamlanan Cumhuriyetçilerde Trump, toplamda bin 536 delegenin desteğini kazandı.

Rakiplerini 36 eyalette geride bıraktı

Ön seçim sürecini tamamlayan Cumhuriyetçilerin başkan adayı Trump 36 eyalette rakiplerini geride bıraktı. 18-21 Temmuz'da Cleveland'da yapılan Cumhuriyetçilerin kurultayı ile de adaylığı kesinleşti.

Siyasette ne vaat ediyor?

Peki Trump siyasette ne vadediyor? En büyük vaadi vergi indirimiydi. Suriyeli mültecileri ülkelerine geri göndermek ve DEAŞ'ı 30 günde bititrmek de diğer vaatleri arasındaydı. Trump, Clinton'ın Suriyede uçuşa yasak bölge önerisine Rusya ile havada çarpışma riski nedeniyle sıcak bakmıyor; DEAŞ'la mücadelede Kürtlerin silahlandırılmasını savunuyor. Suriye'de somut bir planı yok ancak "Öncelik Esad'ı gitmeye ikna etmek değil, DEAŞ olmalı" diye de net konuştu. Irak'ın Bush döneminde işgalini eleştirdi ama öte yandan "Madem girildi neden apar topar çıkıldı" da dedi. Vladimir Putin'e yaklaşımıyla dikkat çekti, Rusya ile ABD'nin diyalog yoluyla iyi ilişkiler yürütebileceğini savundu.

Göçmen karşıtı, ırkçı söylem ve taciz iddiaları

Trump, seçim kampanyası sırasında göçmen karşıtı, ırkçı ve İslamofobik bir söylem tutturdu ve hakkında taciz iddiaları gündeme geldi, kadın düşmanı sözleri de gündeme damga vurdu. Engelli bir muhabiri taklit etti, "Zavallı adam. O adamı görmeliydiniz. Ne dediğimi bilmiyorum, hatırlamıyorum" dedi

Meksikalı göçmenlere 'tecavüzcü' dedi

Hakaret ve aşağılamalarda, nefret söyleminde sınır tanımadı, Meksikalı göçmenlere "tecavüzcü" dedi: "Uyuşturucu getiriyorlar suç getiriyorlar, tecavüzcüler... Aralarında bazıları iyidir tabii ki..."

McCain'i hedef aldı

Trump kendisini eleştiren eski başkan adaylarından John McCain'i de hedef tahtasına oturttu. Vietnam'da 5.5 yıl esir kalan deneyimli siyasetçinin bir savaş kahramanı olmadığını söyledi: "O bir savaş kahramanı değil. Çünkü esir düştü. Ben esir düşmeyenleri severim, tamam mı?"

Megyn Kelly'yi aşağıladı

Fox News Moderatörü Megyn Kelly de Donald Trump'ın hışmına uğrayanlardandı. Trump, taraflı yayın yapmakla suçladığı Kelly için kadınların adet gününe atıfta bulunark sarfettiği sözler çok konuşuldu: ""Bana gülünç sorular sordu gözlerinden kan geldiğini görebiliyordunuz. Her yerinden kan geliyordu."

Güncelleme Tarihi: 09 Kasım 2016, 11:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104