İsviçre’de bir köye 10 yıllık zorunlu tahliye

banner37

banner87
İsviçre’de bir köye 10  yıllık zorunlu tahliye
banner90
banner99

İsviçre’de, İkinci Dünya Savaşı’ndan kalan cephaneler temizleneceği için Mitholz köyü sakinleri yaklaşık 10 yıl boyunca evlerinden ayrı kalacak. Köy halkından evlerini boşaltmaları istenirken mühimmatın etkisiz hale getirilmesi 10 yıl kadar sürebilir.

İkinci Dünya Savaşı’nda yer altı deposu olarak kullanılan Mitholz’da, 3 bin 500 ton askeri mühimmat bulunuyor. Yer altı deposunda göçükler oluştuğu için çevredeki kayaların patlayıcıların üzerine düşme riski bulunuyor.

1947’deki patlamada mühimmatın yarısı parlarken olayda 9 kişi hayatını kaybetmişti. Savunma Bakanlığı ikinci bir patlama riskinin yıllardan beri göz ardı edildiğini bildirdi.

 Bakanlık, bu hafta köyün tahliyesiyle ilgili başlattığı değerlendirmelerde riskin artık kabul edilemez noktaya geldiğini ve köyün tamamen boşaltılmasının en iyi seçenek olduğuna karar Verdi. Bakanlık, mühimmatın etkisiz hale getirilmesinin ne kadar süreceğine bağlı olarak köy halkının evlerinden 10 yıl kadar uzak kalabileceğini kaydetti. Yetkililer patlayıcıların en erken 2031 yılına kadar ortadan kaldırılabileceğini açıkladı.

 Ayrıca köyden geçen karayolu ve tren hattı yeniden düzenlenecek.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner75

banner108