banner6

İzlanda'da kadınların seçim zaferi: Parlamentoda ilk defa kadın milletvekili sayısı erkekleri geçti

banner37

İzlanda'da kadınların seçim zaferi: Parlamentoda ilk defa kadın milletvekili sayısı erkekleri geçti
banner8

İzlanda'da yapılan genel seçimlerin ardından iktidardaki sağ-sol koalisyonu çoğunluğu güç kazanırken seçilen kadın milletvekili sayısı ilk defa erkekleri geçti. Böylece İzlanda Avrupa'da çoğunluğunu kadın milletvekilinin oluşturduğu parlamentoya sahip ilk ülke oldu.

Koalisyon hükümeti kamuoyu yoklamalarının aksine meclisteki çoğunluğu sağlamlaştırdı. Koalisyonun sağ cephe ortaklarından merkez-sağ İlerici Parti'nin bir önceki seçimlere göre 5 milletvekili daha fazla çıkarması ile koalisyon 37 sandalyenin sahibi oldu.

Üç partili koalisyonun merkez-sağdaki üyesi Bağımsızlık Partisi 16 sandalye ile en çok sandalyeye sahip parti olmayı sürdürdü.

Sekiz milletvekili çıkaran koalisyonun sol ortağı Yeşiller Hareketi ise bir önceki seçimlere göre sandalye kaybetti. 2017 seçimlerindeki 11 milletvekili çıkaran partiden seçimin hemen ardından iki milletvekili istifa etmişti.

Başbakan ve Yeşiller Hareketi'nin lideri Katrin Jakobsdottir seçim öncesinde koalisyon ortaklarıyla çoğunluğu korumaları halinde iş birliğini sürdürmeyi müzakere edeceklerini belirtmişti.

İZLANDA CİNSİYET EŞİTLİĞİNDE LİDER

Sandık sonuçlarına göre 63 sandalyeli mecliste 33 kadın milletvekili seçildi. Bu sonuç ile İzlanda Avrupa'da bir ilke imza attı.

İzlanda daha önce 24 olan kadın milletvekili sayısında yaşanan bu büyük artış ile Dünya Ekonomik Forumu raporlarındaki en fazla cinsiyet eşitliğinin bulunduğu ülke konumunu pekiştirdi.

İzlanda 12 yıldır üst üste bu unvanını koruyor.

İzlanda, hamile ve emziren kadınların Covid-19 aşısı olmalarını tavsiye ediyor

İzlanda'da haftada 4 gün çalışma denemesi kanıtladı: Hizmet aksamıyor hatta iyileşiyor

banner134

HÜKÜMETİ KURMA SIRASI İLERİCİ PARTİ’DE

Cumhurbaşkanı Gudni Johannesson'un resmi olarak İlerici Parti'ye hükümeti kurma yetkisini vermesi bekleniyor.

Partinin lideri Sigurdur Ingi Johannsson daha önce 2016 yılında dönemin başbakanı ve parti lideri Sigmundur David Gunnlaugsson'un Panama Belgeleri'nde ortaya çıkan vergi yolsuzluğu nedeniyle istifa etmesinin ardından kısa bir dönem geçici başbakan olarak görev yapmıştı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104