banner6

İzmir patlamasında 2 kişi hayatını kaybetti

banner37

Bombalı aracın patlatılması sonrası polisle teröristler arasında çatışma çıktı. AA, saldırıda 1 polis ile 1 adliye çalışanının şehit olduğunu duyurdu. Çatışmada 2 terörist öldürülürken kaçan bir teröristi yakalamak için çatışma başlatıldı. Bölgedeki bir şüpheli araç da kontrollü şekilde patlatıldı.

İzmir patlamasında 2 kişi hayatını kaybetti
banner151 banner143

NTV Ege Muhabiri Merih Ak'ın verdiği bilgiye göre, Bayraklı ilçesindeki adliyenin, hakim ve savcıların giriş yaptığı C kapısına yakın bir noktadaki araçta patlama meydana geldi. 

Patlama sonrası bölgeye çok sayıda itfaiye, ambulans ve sağlık ekipleri sevk edildi. 

Patlamanın ardından polisle çatışmaya giren 2 teröristin öldürüldüğünü; bir teröristi ise yakalama çalışmalarının ise devam ettiğini duyurdu.

1.70 boylarında siyah montlu zanlı aranıyor

Patlama sonrası olay yerinden kaçan siyah montlu, beyaz bereli ve 1,65-1,70 metre boyundaki bir şüpheli aranıyor.

AA, saldırıda 1 polis ile 1 adliye çalışanının şehit olduğunu duyurdu. Yaklaşık 10 kişinin de yaralı olduğu belirtiliyor.

Güvenlik güçleri de bölgede güvenlik çemberi oluşturdu. Olası bir bomba veya terör saldırısı ihtimaline karşı önlemler alındı.

Manas Bulvarı Salhane dere kenarında inceleme yapan polis ekipleri, bölgeye trafik akışını kesti. 

Patlama nedeniyle çevredeki kafe ve iş yerlerinde büyük hasar meydana geldi.

Belediye başkanından açıklama

NTV canlı yayınına telefonla bağlanan Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ biri ağır 10 civarında yaralı olduğunu söyledi.

Karabağ ''3 teröristin 2'sinin öldürüldüğü birinin arandığı bilgisini aldık. 10 civarında yaralı var. 1 tanesi kaçmış teröristin ikisi ölü vaziyette. Yaralılardan birinin durumu ağır'' dedi.

Görgü tanığı anlattı

Patlamanın görgü tanığı Avukat Çağatay Akar "çok ciddi ve büyük bir patlama" meydana geldiğini söyledi. 

Olay anında adliye yakınındaki ofislerinde toplantı halinde olduklarını söyleyen Akar, NTV canlı yayınında şunları söyledi:

"Büyük patlama sesi duyduk ardından çatışma gerçekleşti. Sanırım bir araç havaya uçtu. Camdan bakınca arabanın yandığını gördük, beyaz bir ticari araç da yanıyordu. Polis ve güvenlik görevilileri ateşe karşılık verdi. 

Bizim ofisimizden kaybımız yok ama diğer meslektaşlara ulaşmaya çalışıyoruz. Çok sayıda ambulans ve polis aracı var. Ocak ayının ilk haftası adliyeler çok yoğun olmaz, nadir duruşmalar bu saate kadar devam eder. Adliyenin kalabalık olmadığı zamanlardı. Çok yoğun bir saat değil."

"Bize gelen uyarılar vardı"

Başka bir görgü tanığı Avukat Emirhan Yaşıt şunları söyledi:

"Patlama meydana gelince o noktaya gittik. Büyük bir duman kalktı, ardından çatışmalar başladı. Güvenlik güçleri de hızlı reaksiyon verdi. Adliyenin çevresine doğru vatandaşlar güvenli bölgeye çekildi. Doğrudan güvenlik koridoruna alındı bölge. Hala o bölgedeyiz. Ağır ceza mahkemelerinin ağırlıklı olduğu yerin girişi. Bu bölgede hakim-savcı otoparkı var. Cadde üzerinde personellerin çıkış anında kullandığı araçlar duruyor. Ana kapı olması nedeniyle günün her saati yoğundur. Ancak ocak ayı nedeniyle normalin altında bir kalabalık olur. Tam da doğrudan hakim-savcıların giriş yaptığı ve güvenlik güçlerinin sabit olarak durduğu bir nokta. Güvenlik güçleri hedef alınmış gibi görünüyor. İzmir Adliyesi güvenlik tedbirleri yüksek bir yer. Adliyeye giriş çıkışlarda daha dikatli olunması kosunuda bize gelen uyarılar vardı."

"Saldırılar adliye çalışanlarını yıldıramaz"

NTV canlı yayınına bağlanan AK Parti İzmir Milletvekili Mahmut Atilla Kaya da İzmir Adliyesi'nin terör örgütlerinin tümüne yönelik mücadelesine dikkat çekti. Kaya, bu tarz saldırıların adliye çalışanlarını yıldırılmayacağının da altını çizdi. 

"Bombalı araç tespitleri var"

NTV canlı yayınına telefonla bağlanan İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Buğra Gökçe ise olayla ilgili şu bilgileri verdi:

"İzmir'e yönelik uzun süredir süren tahrikler var. Herhalde bunlardan kaynaklı olacak ki bir patlama gerçekleşti. İtfaiye olaya müdahale etmiş vaziyette. Sahada yoğun bir görev sürdürülüyor. Bir bombalı araç olduğu söyleniyor. Bir Doblo aracın patlatıldığına yönelik tespitler var. Alanda güvenlik önlemleri hat saftada. Olayla ilgili detaylı bilgi henüz yok."

"İzmir hedef gösterildi"

İzmir Baro Başkanı Aydın Özcan ise NTV canlı yayınında şunları söyledi: 

"Şu anda bilgimiz bir teröristin ele geçirilmiş olduğu. Diğeriyle ilgili kesin bilgiye biz de sahip değiliz. Tüm Türkiye'ye geçmiş olsun diyorum. Yaralılara acil şifalar diliyorum. Olay yerine geçmek üzereyiz. İzmir 10-15 gün önce sosyal medyadan hedef gösterilmişti. Biz de suç duyurusunda bulunmuştuk. Ardından bu olayın olması çok düşündürücü. Seçilen kapıdan savcı, hakim ve vatandaşlar giriş yapıyor. Bir araç patlatılıyor ve ardından çatışma çıktığına yönelik bir bilgi var. Aracın hedef şaşırtmak amacıyla yapıldığı sanılıyor."

"İzmir için alarm verilmesinden söz ediliyor"

İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Misket Dikmen ise NTV'ye şu bilgileri verdi:

"Patlamadan 10 dakika önce adliyenin önünden geçtik, yoğun bir trafik vardı. Patlamayı duyduğumuz zaman kaygımız katlandı. Yoğun kalabalığın olduğu bir bölge. C Blok'ta adliye muhabirlerinin odası vardır. Meslektaşlarımızı aradık. Çok sayıda yaralı hastanelere taşındığını öğrendik. Çevrede ofisi ya da konutu olanlardan öğrendiğimiz binalarda hasarlar olduğu yönünde. İzmir için farklı noktalar konusunda bir alarm verilmesinden söz ediliyor. İki aracın patlamış olabileceği yönünde bilgiler var."

RTÜK'ten yayın yasağı 

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu, Başbakanlık tarafından İzmir'deki patlamaya ilişkin geçici yayın kısıtlaması getirildiğini bildirdi.

Güncelleme Tarihi: 05 Ocak 2017, 17:28
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104