Japonya'da 19 engelliyi öldüren sanığa idam talebi

banner37

banner87
Japonya'da 19 engelliyi öldüren sanığa idam talebi
banner90
banner99

Japonya'da 2016 yılında başkent Tokyo'nun güneybatısındaki Sagamihara kentinde engellilere hizmet veren bakımevine bıçakla saldırarak 19 kişiyi öldüren ve en az 25 kişiyi de yaralayan Satoshi Uematsu için ölüm cezası talep edildi.

Bugün Yokohama'da görülen duruşmada saldırganın cezai sorumluluğunun bulunduğunu vurgulayan savcılar, 30 yaşındaki şahsın saldırıyı gerçekleştirdiği esnada uyuşturucu madde kullanımına bağlı zihinsel bozukluk yaşadığı iddialarının da tutarlı olmadığını belirtti.

"ENGELLİLER ÖLDÜRÜLMELİDİR" SAVUNMASI

Sanığın savunduğu "Engelli bireyler öldürülmelidir" şeklindeki düşüncenin toplumsal değerlerle de ters düştüğüne vurgu yapan savcılar, savunmasız kurbanları acımasız saldırılarla öldürdüğü gerekçesiyle şahsın ölüm cezasına çarptırılmasını istedi.

Sanık avukatlarının nihai savunmalarını çarşamba günü mahkemeye sunacağı öğrenilirken, karar duruşmasının 16 Mart'ta yapılması bekleniyor.

EYLEMİNİ SAVUNMUŞTU
Sanık Uematsu, daha önceki duruşmada eylemini savunarak, "Saldırının, yapabileceğim en anlamlı şey olacağını düşündüm. Ciddi zihinsel engeli bulunanların bakımını sürdürmek yanlış. Eylemimin topluma faydalı olacağını düşündüm" şeklinde konuşmuştu.

Güncelleme Tarihi: 17 Şubat 2020, 18:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner75

banner108