Japonya'daki sel ve heyelanlarda ölenlerin sayısı 195'e yükseldi

banner37

Japonya'nın son 36 yılda yaşadığı en büyük sel felaketinde ölenlerin sayısı 195'e yükseldi. Sıcak havanın etkili olduğu bölgelerde 200.000'den fazla haneye su verilememesi hastalık salgınları yaşanabileceği endişelerine yol açtı.

banner87
Japonya'daki sel ve heyelanlarda ölenlerin sayısı 195'e yükseldi
banner90
banner99

Japonya'nın batısında geçen hafta  aşırı yağışların neden olduğu sel ve heyelan felaketinde ölenlerin sayısının 195'e yükseldiği açıklandı.

​60'tan fazla kişi kayıp

Japonya hükümet sözcüsü Yoşihide Suga 195 kişinin öldüğünü, onlarca kişinin de kayıp olduğunu söyledi.

Suga en az 23 kişinin kayıp olduğunu, Hiroşima prefektörlüğündeki yetkililerin de 42 kişinin nerede olduğunu saptayamadığını belirtti. 

Felaketten en çok etkilenen Hiroşima, Okayama ve Ehime prefektörlüğündeki kayıpları arama çalışmalarına 70.000'den fazla görevlinin katıldığı da açıklandı. 

Yangın ve Felaket Yönetimi Ajansı'nın verilerine göre hala 7.000'e yakın kişi de sığınaklarda kalıyor. 

Okayama'nın başkenti Kuraşiki'yi ziyaret eden Başbakan Şinzo Abe de bölgedeki zararı inceledi. Abe'nin diğer bölgelerde de incemelerini sürdürmesi bekleniyor. 

Abe, sel felaketi nedeniyle Avrupa ve Ortadoğu'ya yapacağı geziyi ertelemişti. Japonya Başbakanı Şinzo Abe sel felaketinin büyük hasar verdiği Kuraşiki kentini ziyaret etti

200 binden fazla eve su verilemiyor

Faciadan bir hafta geçmesine rağmen ülkenin batısındaki 200 binden fazla eve hala su verilemiyor. Japonya hükümeti bu bölgelere su tankerleri gönderse de bu çabaların yetersiz kaldığı belirtiliyor. 

Yüksek nemle birlikte hava sıcaklıklarının  30 santigrat derecenin üzerinde olması tahliye merkezlerinde kalanların hayatını da zorlaştırdı. 

Yetkililer su kıtlığının salgın hastalıklara yol açmasından endişe ediyor.

Güncelleme Tarihi: 12 Temmuz 2018, 10:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75