Joe Biden, Bernie Sanders'ı neden Çalışma Bakanı yapmadığını açıkladı

banner37

Joe Biden Çalışma Bakanlığı için Senatör Bernie Sanders'ı "ciddi şekilde düşündüğünü" ancak Demokrat Parti'nin Senato üzerindeki kontrolünü riske atmak istemediğini söyledi.

Joe Biden, Bernie Sanders'ı neden Çalışma Bakanı yapmadığını açıkladı
banner90
banner99

Joe Biden çalışma bakanlığı için Senatör Bernie Sanders'ı "ciddi şekilde düşündüğünü" ancak Demokrat Parti'nin Senato üzerindeki kontrolünü riske atmak istemediğini söyledi.

Biden hem kendisinin hem de Sanders'ın, partinin Senato kontrolünü riske atmanın Sanders'ı Senato'daki görevinden alamayacak kadar tehlike içerdiği hususunda hemfikir olduklarını belirtti.

İlericiler, işçi haklarına onlarca yıldır verdiği destek ve Amerikalılara daha iyi ücretler ödenmesini savunması dikkate alındığında bu pozisyonun Sanders'a verileceğini umuyordu.

Biden ise bu bakanlığın başına, yine uzun bir sendika savunuculuğu geçmişine sahip olan ve büyük işçi örgütlerinin desteğini alan Boston Belediye Başkanı Marty Walsh'u getirdi.

Seçilmiş başkan, "bu ülkede çalışan insanlar için Sanders'tan daha tutkulu ve sadık bir müttefik" düşünemeyeceğini söyledi.

Biden'a göre Sanders, bu pozisyon için Walsh'un seçilmesini de destekledi.

banner134
Daha sonra Biden, kendisinin ve Sanders'ın işçilerin haklarını savunmak ve orta sınıfın maaşlarını artırmak amacıyla ülkeyi baştan başa kat edecek bir tur planlamak için birlikte çalıştıklarını söyledi.

Biden, federal asgari ücreti saati 15 dolara (yaklaşık 110 TL) çıkarmaya söz verdi.

Sanders geçen günlerde Demokrat Parti'nin Koronavirüs yardım ödemelerini 2 bin dolara (yaklaşık 14 bin 700 TL) çıkarma talebini yerine getirmesi için Biden'a baskı yapmıştı.

Sanders, şöyle konuşmuştu:

"Senato'nun kontrolü Demokratlar'dayken, bu ülkenin çalışan ailelerine verdiğimiz sözlere sadık kalmalıyız. Verilen sözler tutulmalı.

Bu sadece 2 bin dolarlık doğrudan ödeme anlamına gelmiyor, pek çok Amerikalının karşı karşıya olduğu ekonomik çaresizliği kabul eden agresif bir gündem anlamına da geliyor.

Genellikle muhafazakarlarla aynı çizgide siyaset izleyen Demokrat Mavi Köpek Koalisyonu'nda yer alan, Senato'nun yeni çoğunluk lideri Joe Manchin ise Amerikalılar için 2 bin dolarlık bir yardım çekini "kesinlikle desteklemeyeceğini" belirtmişti.

Ancak Manchin muhalefet etse bile, Demokratlar söz konusu ödemedeki artışı güvence altına alacak tedbiri desteklemek için yeterli sayıda Cumhuriyetçi bulabilir."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75