banner6

Kanada'da camiye silahlı saldırı: 6 ölü

banner37

Kanada'nın Quebec eyaletinde bir camiye düzenlenen silahlı saldırıda 6 kişi hayatını kaybetti, 8 kişi yaralandı. Kanada Başbakanı Justin Trudeau 'terör saldırısı' olarak nitelediği olayı kınadı.

Kanada'da camiye silahlı saldırı: 6 ölü
banner151

Quebec eyaletinin başkenti olan Quebec City'de aynı zamanda cami olarak kullanılan Quebec City İslam Kültür Merkezi, yatsı namazı sırasında silahlı saldırıya uğradı.

Erkeklerin namaz kıldığı bölümde gereçeleşen saldırı sırasında 39 Müslüman yatsı namazını kılmak üzere camide bulunuyordu. Saldırının ardından bölgeye çok sayıda ambulans ve polis gönderildi. Yaralılar Quebec City kentindeki hastanelere taşındı.

6 kişinin öldüğü saldırıda yaralanan 8 kişiden bazılarının durumunun ağır olduğu belirtildi.

2 saldırgan yakalandı

Quebec City Polisi tarafından yapılan açıklamada, 2 saldırganın yakalandığı duyuruldu.

Daha önce görgü tanıkları saldırıyı 3 kişinin düzenlediğini söylemişti. Saldırıyı sadece 2 kişinin düzenlediğini belirten polis gözaltına alınan şüphelilerin kimliklerini açıklamadı.

'Allahu ekber diye bağırdı'

Radio Canada'ya konuşan bir görgü tanığı ise saldırganlardan birinin ateş ederken 'Allahu Ekber diye bağırdını öne sürdü.

Görgü tanığı "Biri ateş etmeye başladı. Ateş ederken 'Allahu Ekber' diye bağırdı. İbadet eden insanlara kurşunlar isabet etti. Kurşunlar benim de başımın üzerinden geçti' dedi.

Tanık, saldırganların çok iyi Quebec aksanıyla konuştuğunu da söyledi.

Rudeau: Çeşitlilik bizim gücümüz

Kanada Başbakanı Justin Trudeau da bir terör saldırısı olarak nitelediği olayı kınadı.

Trudeau "Müslümanların ibadet ve sığınma merkezine yapılan terörist saldırıyı kınıyoruz. Böyle anlamsız bir şiddeti görmek yürek parçalıyıcı. Çeşitlilik bizim gücümüz ve dini hoşgörü biz Kanadalıların çok önem verdiği bir değer" dedi.

Kanada Başbakanı açıklamasının devamında da "Müslüman Kanadalılar bizim ulusal dokumuzun önemli bir parçası. Bu anlamsız eylemlerin toplumumuzda, kentlerimiz ve ülkemizde hiçbir yeri yok. Kanada polisi tüm Kanadalıların haklarını koruyacak ve bu eylemin ve tüm hoşgörüsüz eylemlerin faillerini yakalamak için elinden geleni yapacaktır" ifadelerini kullandı.

Quebec Eyaleti Başbakanı Philippe Couillard da saldırıyı 'barbarca şiddet' olarak niteleyip olayda hayatını kaybedenlerin ve yaralıların aileleri ile dayanışma içinde olduğunu ifade etti.

Saldırının Trudeau'nun Trump'ın 'vize sınırlamasına' tepkisinin ardından gelmesi dikkat çekti

Kanada Başbakanı Trudeau, ABD Başkanı Donald Trump'ın 7 Müslüman ülke vatandaşlarının ülkeye girişini sınırlayan başkanlık kararnamesini eleştirmiş ve Twitter'dan "Terör, savaş ve ayrımcılıktan kaçanlar, Kanada size inancınız ne olursa olsun hoşgeldin diyor. Çeşitlilik bizim gücümüzdür" yazmıştı.

​Seçildikten sonra 39 binden fazla Suriyeli sığınmacının ülkeye girişine izin veren Trudeau, 2015 yılında Suriyeli bir çocuğu havaalanında karşıladığı fotoğrafı da takipçileriyle paylaşmıştı.

​'Quebec'de aşırı sağ çok organize'

Saldırının ardından açıklama yapan mültecilere yarım eden bir kuruluşun yöneticisi Francois Deschamps kentte aşırı sağcı grupların çok organize olduğunu ve rahatça propaganda yaptıklarını vurguladı.

Kendisini de mültecilere yardım ettiği için internet üzerinden ölüm tehditleri aldığını söyleyen Deschamps "Olaya çok da şaşırmadım' ifadelerini kullandı.

​Geçen yıl ramazan ayında domuz başı bırakılmıştı

Quebec eyaletinin başkenti olan Quebec City'deki dört camiden biri olan Quebec City İslam Kültür Merkezi, son olarak geçen yıl ramazan ayında da İslamofobik bir saldırıya uğramıştı. Quebec City İslam Kültür Merkezi'nin girişine plastik bir torba ile hediye paketi şeklinde bırakılan kanlı domuz başı paketinin üzerine de "afiyet olsun" anlamına gelen 'Bon apetite' yazısı iliştirilmişti. Olay sonrası konuşan Quebec City İslam Kültür Merkezi Başkanı Muhammed Yangui, "Quebec City'de Müslümanlara ait dört cami var. Bu merkezlerin her biri yılda en az bir defa bir şekilde saldırıya uğruyor" demişti.

Güncelleme Tarihi: 30 Ocak 2017, 10:56
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner75

banner88

banner110