banner6

Kanada’lı İklim aktivisti Çevre Bakanı oldu

banner37

Kanada’lı İklim aktivisti Çevre Bakanı oldu
banner99

Kanada Başkanı Justin Trudeau, salı günü (26 Ekim) yeni kabinesini açıkladı. Trudeau’nun Çevre ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na Steven Guilbeault’i ataması iklim aktivistlerini sevindirdi, petrol sanayicilerini ise kızdırdı.

Kanada’da geçtiğimiz eylül ayında gerçekleştirilen erken genel seçimlerin galibi Başbakan Justin Trudeau olmuştu. Trudeau, Avam Kamarası’nda azınlıkta olmasına rağmen 2015’ten bu yana üçüncü bir zafer kazandı. Yeni kabinesini açıklayan Trudeau, çevre aktivisti Steven Guilbeault’i Çevre ve İklim Değişikliği Bakanı olarak atadı.

La Presse gazetesi bir zamanlar Guilbeault’i “Montreal’in yeşil İsa’sı” olarak adlandırmıştı. Guiltbelt, Greenpeace’in de aralarında bulunduğu yeşil gruplar için 20 yıldan fazla çalıştı. Ayrıca 2001’de Kanada’nın çevre rekorunu protesto etmek için Toronto’daki CN Kulesi’ne tırmandı. Guilbeault, Pazar günü İskoçya’nın Glasgow kentinde başlayacak Birleşmiş Milletler COP26 zirvesinde Kanada’yı temsil edecek.

Guilbeault’un selefi Wilkinson da kabineye girdi

Petrol ve gaz üreticileri tarafından desteklenen Doğal Kaynaklar Bakanı Seamus O’Regan, yeni kabinede Çalışma Bakanlığı’na atandı. O’Regan’ın yerine Doğal Kaynaklar Bakanı olarak ise yeşil teknoloji sektöründe yirmi yıl geçiren ve ardından iki yıl boyunca Guilbeault’un selefi olarak görev yapan Jonathan Wilkinson getirildi.

Çevreciler sevindi, petrol endüstrisi endişeli

banner134

Greenpeace Kanada’dan Keith Stewart, Wilkinson’ın Doğal Kaynaklar Bakanı olmasını takdir ettiklerini belirterek, geçmişte “O’Regan’ın kabinede petrol endüstrisinin baş avukatı olarak hareket ettiğini” söyledi.

Macdonald-Laurier Enstitüsü düşünce kuruluşundan Heather Exner-Pirot, “Bu, Kanada’daki doğal kaynak ekonomisinin bir parçası olan herkes için çok endişe verici ve sinir bozucu olacak. Artık Greenpeace için çalışmış birikaynak geliştirmede nasıl ilerleyeceğimiz üzerinde önemli bir etkiye sahip olacak” diye konuştu.

İsmini vermek istemeyen Kanadalı bir petrol ve gaz şirketinin CEO’su ise “Liberaller bizi kapatmanın bir yolunu arıyorlar. Alberta’daki ruh hali iyi değil” dedi.

Kanada, dünyanın dördüncü büyük petrol üreticisi. Trudeau hükümeti, petrol sektörü emisyonlarını dondurma sözü verdi ve endüstrinin bunları azaltması için 2025 yılını son tarih olarak belirledi. Ancak Kanada şimdiye kadar emisyon azaltma taahhütlerinden hiçbirini yerine getirmedi.

Trudeau’dan yeşil mesaj

Trudeau, kabineyi açıkladıktan sonra gazetecilere verdiği demeçte, “Petrol ve gaz endüstrisinin emisyonlarını artırmayı bırakıp, azaltmaya başlamasını sağlamamız ve bu sektörlerdeki işçilerin yeni işler ve yeni kariyerler bulmasını yeni yollarını bulmalarına yardımcı olmaları için desteklememiz gerekiyor. Bu ülkedeki en büyük enerji şirketleri, 2050 yılına kadar net sıfıra kararlıdır. Bunu yapmanın yolu da hepimizin birlikte çalışmasıdır” dedi.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104