banner6

Kazakistan Cumhurbaşkanı Tokayev, Rusya ve müttefiklerinden yardım istedi

banner37

Kazakistan Cumhurbaşkanı Tokayev, Rusya ve müttefiklerinden yardım istedi
banner150 banner150 banner151

Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, 'ülkeye dışarıdan gelen teröristlerin liderlik ettiği' protestoların bastırılması için Rusya ve müttefik ülkelerden yardım istediğini açıkladı.
Cumhurbaşkanı Tokayev, "Bugün Kolektif Güvenlik Antlaşması Örgütü devlet başkanlarından Kazakistan'daki terör tehdidinin yenilmesi için yardım istedim" dedi. Televizyondan yayınlanan konuşmada Tokayev, 'dışarıda eğitilen terör çetelerinin protestolara öncülük ettiğini' söyledi.
Rusya'nın öncülüğünde kurulan Kolektif Güvenlik Antlaşması Örgütü'nün üyeleri Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan, Belarus ve Ermenistan.
Ülkede yapılan protestolarda en az 8 güvenlik görevlisinin öldüğü ve 317 kişinin de yaralandığı belirtildi.

THY KAZAKİSTAN SEFERLERİNİ İPTAL ETTİ

Türk Hava Yolları (THY), Kazakistan’da yaşanan olaylar nedeniyle bugünkü İstanbul-Nur Sultan tarifeli seferlerini karşılıklı iptal etti.
Alınan bilgiye göre, ülkede meydana gelen olaylar nedeniyle bu akşam planlanan "TK 354" sefer sayılı İstanbul-Nur Sultan tarifeli seferi yapılamadı. THY'nin Nur Sultan'dan İstanbul'a yapacağı dönüş seferi de iptal edildi.
THY'nin dönüş seferi için Nur Sultan'da bulunan 4 kabin ve 2 kokpit görevlisinin bir otelde konakladığı öğrenildi.
THY yetkililerinin, ülkede meydana gelen olayları yakından takip ettiği, seferlerin geleceğiyle ilgili kararı ilerleyen günlerde vereceği bildirildi.

KAZAKİSTAN'DA SON DURUM

Kazakistan'da akaryakıt fiyatlarına yapılan zamma karşı başlatılan ardından ülke geneline yayılan gösteriler nedeniyle başkent Nur Sultan'da 2 hafta süreyle olağanüstü hâl (OHAL) ilan edildi.
Kazakistan’da LPG fiyatına yapılan zamlar ve sosyoekonomik durumun kötüleştiği gerekçesiyle başlatılan protestolar devam ediyor.
Kazakistan basınına göre, ülkenin tamamında olağanüstü hâl (OHAL) ilan edildi. Almatı’da aralarında valilik binasının da bulunduğu kamu kurum ve kuruluşlarını basan göstericiler, 120 civarında dükkân, 100 civarında ofis ve yaklaşık 200 restoran ve kafeyi yağmaladı.

Şehirde bulunan “Kazakistan” devlet kanalının ofisini ateşe veren protestocular 120 civarında polis arabası, itfaiye ve ambulansa da hasar verdi.
Almatı ve Aktau’da havaalanlarının protestocuların ele geçirmesi nedeniyle bu şehirlere uçak seferleri durduruldu. Başkent Nur Sultan’a da uçuşların durdurulduğu iddia edildi.
Protestocuların Almatı’da İçişleri Bakanlığına ait binayı ele geçirmeye çalıştığı kaydedildi.

Gösteriler sürerken ulusa seslenen Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, 'mümkün olduğunca sert davranma niyetinde' olduğunu duyurdu.
Bugün erken saatlerde ülkenin en büyük şehri Almatı'nın yanı sıra Mangistav ve diğer bazı kentlerde de OHAL ilan edilmişti.
Hükümetin bu sabah istifa etmesi öfkeli kalabalığı teskin etmedi.

Öte yandan istifa eden bakanlar kurulu, yeni kabine, kuruluncaya kadar görevlerinde kalmaya devam edecek.
Protestoların dalga dalga yayıldığı ülkede, birçok şehirde eylemciler kamu binalarını ele geçirerek ateşe verdi.
Gösterilerde şu ana kadar en az 200 kişi gözaltına alınırken çok sayıda kişinin de yaralandığı bildirildi.
Yerel medya, bir göstericinin hayatını kaybettiğini, bir göstericinin de ağır yaralandığını aktardı ancak bu iddia resmi makamlarca henüz doğrulanmadı.
Gece boyunca devam eden protestolar öğle saatlerine doğru yeniden alevlendi.

Almatı'da onlarca polis ve askeri araç ateşe verildi.

Kent merkezine taş sopa ve demir çubuklarla gelen göstericiler, şehrin merkezindeki Almatı Eyalet Valiliği binasına girdi.
Polis, göstericilere göz yaşartıcı gaz ve ses bombası atarak müdahale etti.
Küresel çapta internet kesintilerini izleyen Netblocks'a göre ülke genelinde birçok noktada internet bağlantısı kesildi bazı bölgelerde ise kısıldı.
WhatsApp, Telegram ve Signal gibi mesajlaşma sitelerine erişim sağlanamaz oldu.
Almatı'daki belediye binasına giren göstericilerin bir sonraki hedefi cumhurbaşkanlığı konutu oldu.
Protestoların yoğun olduğu kentlerde, ana arterlere ilave asker ve polis konuşlandırıldı.
Binlerce kişinin toplandığı cumhurbaşkanlığı konutu akşam saatlerinde ateşe verildi.
Almatı belediye binası yakınlarında silah sesleri duyuldu.

Ayrıca Almatı'daki Savcılık binası da ateşe verildi.
Birçok şehirde uçak seferleri iptal edildi. Ulaşımda ülke genelinde aksamalar yaşanıyor.
Bazı kentlerde 2019'da istifa eden eski Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev aleyhine sloganlar atıldı.

PROTESTOLAR LPG FİYATINA YAPILAN ZAM NEDENİYLE BAŞLAMIŞTI

Hazar Denizi kıyısındaki Mangistav eyaletine bağlı Janaözen kentinde 2 Ocak’ta araç sürücüleri LPG fiyatına yapılan zammı protesto etmeye başlamıştı.
Kısa sürede Kazakistan’ın tüm petrol ve doğal gaz rezervlerinin bulunduğu batı kesimindeki Aktav başta olmak üzere Atırav, Aktöbe ve Oral şehirlerinde düzenlenen destek amaçlı gösteriler öğleden sonra ülkenin diğer kesimlerine yayılmıştı.
Kazakistan Başbakan Yardımcısı Yerali Tugjanov başkanlığında kurulan özel hükümet komisyonu ise LPG fiyatını litre başına 50 tengeye (0,11 dolar) düşürdüklerini açıkladı.
Buna rağmen devam eden gösterilerde mevcut hükümetin istifasına ilişkin sloganlar atılmış, halkın sosyoekonomik durumunun iyileştirilmesine ilişkin öneriler dile getirilmişti.

Cumhurbaşkanı Tokayev, ülkede LPG fiyatlarına yapılan zamma karşı başlatılan protestolardan hükümeti sorumlu tutarak, Başbakan Askar Mamin başkanlığındaki hükümetin istifasını kabul etmişti.
Yurt dışında yaşayan Kazakistanlı gazeteciler, halkın hükümetten ziyade yönetimden hoşnut olmadığını ve LPG zamlarının bardağı taşıran son damla olduğunu kaydediyor.

banner343
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110