'Kıbrıs'ın çözümsüzlüğü BM'de itibar kaybına yol açtı'

banner37

banner87
'Kıbrıs'ın çözümsüzlüğü BM'de itibar kaybına yol açtı'
banner90
banner99

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kıbrıs konusunda çözüme ulaşılamamasının Birleşmiş Milletler’de itibar kaybına yol açtığını söyledi.

Erdoğan, Anadolu Ajansı’nın global iletişim ortağı olduğu, “Parçalanmış Bir Dünyada Barış ve Güvenliği Yeniden Düşünmek” temasıyla düzenlenen “TRT World Forum”un “Parçalanmış Bir Dünyada Adaleti Aramak” başlıklı kapanış oturumuna katıldı.

Konuşmasında Kıbrıs konusuna da değinen Erdoğan, adalet arayışının tesisi olması için kurulan Birleşmiş Milletler’in gayretlerine rağmen adalet arayışına cevap oluşturamadığını anlattı ve buna örnek olarak Kıbrıs’ı verdi.

“Sene 1974, 2018. Kıbrıs sorunu çözülebildi mi, çözülemedi. Birçok girişimler yapıldı ve özellikle de çok kararlı bir adımı biz yine orada BM ile görüşmeler yaparak attık” diyen Erdoğan, 2004’te yapılan referandumda Rum tarafının hayıt demesine ve verilen sözlere rağmen Güney Kıbrıs’ın Avrupa Biriliği’ne alındığını anımsattı.

Bunların adalete aykırı girişimler, hamleler olduğunu kaydeden Erdoğan, bunun BM’nin de itibarının kaybına neden olduğunu vurguladı.

 

Güncelleme Tarihi: 05 Ekim 2018, 00:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75