'Kölelik devam ediyor; ücretsiz mahkum emeğine son'

banner37

New York'taki Attica Cezaevi'nde siyasi haklar, daha iyi cezaevi koşulları ve mahkumların köleleştirilmesine karşı başlatılan isyan 45. yıldönümünde tekerrür etti.

'Kölelik devam ediyor; ücretsiz mahkum emeğine son'
banner90
banner8

Cezaevindeki mahkumlar ve 50 civarındaki diğer cezaevlerinin de desteklediği direnişteki temel talep, ücretsiz mahkum emeğine son verilmesi.

Konuyla ilgili olarak Hapsedilmiş İşçiler Örgütlenme Komitesi (IWOC) tarafından açıklama yapıldı.

Açıklamada, ‘Bu, Amerika'da köleliğe karşı harekete geçmeye yapılan bir çağrıdır.  Attica'dan 45 yıl sonra, özgürlük dalgaları Amerikan cezaevlerine dönüyor.’denildi.

Açıklamada ayrıca, Amerikan Anayasası’ndaki 13. Maddeyle mahkum emeğinin kabul edildiği, bu bağlamda mahkumların silah fabrikalarında, madenlerde ve iç çamaşırı üreten şirketlerin fabrikalarında çalıştırıldığı ve emeklerinin sömürüldüğü ifade edildi.

banner134
Komite, direnişi merkezleştirmeyi ve Amerikan cezaevi sistemlerinin görmezden gelemeyeceği büyüklüğe ulaştırmayı hedeflediklerini belirtti.

Komite ve mahkumların, ücretsiz mahkum emeğine son verilmesi talebinin yanında cezaevi koşullarının iyileştirilmesi ve eğitim olanaklarının artırılması gibi talepleri de yer alıyor.

Daily Mail’e röportaj veren eski mahkum Kenneth Glasgow, dışarıdaki insanların içeride neler olup bittiğini bilmediğini, köleliğin hala devam ettiğini söyledi.

Anaakım medya habere yer vermedi

10 gündür süren direniş haberinin Amerika’nın New York Times, Washington Post, NBC News, ABC News, MSNBC, Fox News, CNN ve NPR gibi büyük haber merkezlerinde hiç geçmediği ifade edildi.

1300 mahkumun başlattığı 1971 tarihli isyanın 5. gününde, hapishanelere saldırı düzenlenmiş ve 33’ü mahkum 10’u gardiyan olmak üzere 43 kişi öldürülmüştü.

Güncelleme Tarihi: 19 Eylül 2016, 23:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75