banner6

Kraliçe Elızabeth hakkında bilmeniz gereken 6 çarpıcı gerçek

banner37

Uzun dönemler boyunca tahtta kalmış, kendine has karakteriyle tüm dünyanın ilgisini üzerinde toplayan sıra dışı bir karakter…

Kraliçe Elızabeth hakkında bilmeniz gereken 6 çarpıcı gerçek
banner151

İngiltere Kraliyet Ailesi’nin İngiliz halkı için yeri çok özel. Gururla taşıdıkları bu geleneğe asırlardır aynı duygularla bağlı kalmayı başarıyorlar. Özellikle güneş batmayan imparatorluğun güneş gibi parlayan kraliçesi Elizabeth Alexandra Mary yani Kraliçe II. Elizabeth halk tarafından çok seviliyor. Öyle ki, bu sevgi onu 70  yıldır tahtında tutarak büyük büyük büyükannesi Kraliçe Victoria’nın en uzun tahtta kalma rekorunu kırdırtmıştır. Birleşik Krallık ile birlikte 15 devletin daha kraliçesi olan II. Elizabeth, en uzun süre tahtta kalmış hükümdar olarak ve kendine has karakteriyle dünyanın da ilgisini üzerinde topluyor. Tüm hayatı ve yaptıklarıyla olay yaratan Kraliçe hakkında hala bilmediğiniz detaylar olabilir.

ATLAR VE ROMANLAR

Özel insanlar özel zevklere sahiptir. Asaletin sembolü olan atlar da Kraliçe tarafından çok seviliyor. Atlarla ilgili engin bilgi birikiminin yanında at binmek ve at yarışları izlemek de Elizabeth’in en büyük zevkleri arasında. Öyle ki, roman okumayı da seven Kraliçe Elizabeth’in bu iki tutkusu birleşiyor ve en sevdiği romanlar atlarla ilgili oluyor.

HAYVANSEVER

II. Elizabeth’e dünyanın dört bir yanından bir hayli ilginç hediyeler gelmektedir. Bunların en ilginçleri şüphesiz, Brezilya’dan gelen jaguarlar, Kamerun’dan gelen bir fil ve iki dev kaplumbağa gibi hediyelerdir. Kraliçe’nin buna bulduğu çözüm ise hiç de şaşırtıcı değil; hediyelerini Londra Hayvanat Bahçesi’ne bağışlamak.

CORGI HAYRANI

Kraliçe’nin Corgi cinsi köpeklere olan hayranlığı bilinen bir gerçek. Ancak, otuzdan fazla Corgi’ye sahip olan Kraliçe’nin Corgi sevgisi nasıl başlamıştır pek bilinmez. Babası VI. George’un evlerine aldığı bir Corgi ile başlayan sevgisi, doğum gününde hediye gelen bir başka Corgi ile pekiştirilmiş oldu. O günden beri de sahip olduğu Corgi’ler’ine hep özenle ve sevgiyle bakmış.

KİMLİKSİZ

Kraliçe Elizabeth, başka ülkelere yaptığı ziyaretlerde devlet başkanları tarafından kırmızı halılarla karşılandığından pasaport gişesine yaklaşma ihtiyacı duymamasından olsa gerek, pasaport kullanmamaktadır. Ayrıca ülkesinde de ruhsat ve ehliyet olmadan araba kullanma hakkına sahiptir. Ancak şoförlük konusunda çok yetenekli olduğu da herkesçe bilinir.

ARABADAN ANLIYOR

Orduda kamyon şoförlüğü yapan Kraliçe Elizabeth, arabalardan bir hayli iyi anlıyor. Jaguar’ın Browns Lane tesisine yaptığı ziyarette montaj sürecinin her aşamasında gösterdiği ilgiyle herkesi şaşırtmış ve otomobiller konusundaki bilgisine hayran bırakmıştır.

KRALİÇE'NİN JAGUAR’I

Kraliçe Elizabeth yalnızca ona özel olarak üretilmiş bir Jaguar kullanıyor. Kraliçe’nin Jaguar’ında çantası için özel bir bölme, Corgi’sis köpeği için özel kuzu derisinden yapılmış bir halı döşendiği de Kraliçe ile ilgili çarpıcı gerçekler arasında yer alıyor.

Güncelleme Tarihi: 12 Eylül 2022, 09:56
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110