Kraliçe'nin avukatları iskoçya'nın yeşil enerji yasasında değişiklik yaptırdı

banner37

Kraliçe'nin avukatları iskoçya'nın yeşil enerji yasasında değişiklik yaptırdı
banner8

İskoçya Parlamentosu'na sunulan bir yasa tasarısının, avukatlarının müdahalesi üzerine, Kraliçe'ye ait toprakların yeşil enerjiyi teşvik amaçlı önlemlerden muaf olmasını sağlayacak şekilde değiştirilerek onaylandığı anlaşıldı.

Yapılan değişiklik, kraliyete ait toprakların, Kraliçe'nin onayı olmadan yeşil enerjiyi teşvik amacıyla kamulaştırılamayacağı anlamına geliyor.

Buckingham Sarayı ile İskoçya hükümeti arasında bu konuda yapılan yazışmalar önce Guardian gazetesine sızmıştı.

BBC’nin haberine göre, Buckingham Sarayı’nın, yapılan değişikliğin yasanın özüne dokunmadığı konusunda ısrarlı olduğu belirtiliyor. İskoçya hükümeti de Kraliçe'nin yasaların üzerinde olmadığını ancak çıkarlarını ilgilendiren konularda yasal olarak onayının alınması gerektiğini ve söz konusu değişikliğin İskoçya Parlamentosu tarafından da kabul edildiğini vurguluyor.

banner134

Fakat, Liberal Demokrat İskoçya Parlamentosu üyesi Willie Rennie, ayrıntıları ancak Bilgi Edinme Özgürlüğü kapsamında öğrenilen bu tür lobi faaliyetlerinin, aslında “açık bir şekilde bildirilmesi ve şeffaf olması” gerektiğini söyleyerek müdahaleyi eleştirdi. "İskoçya'nın arkasından iş çevriliyor" diye konuştu.

YASA VE DEĞİŞİKLİK NEYLE İLGİLİ?

Isıtma Ağları Yasası, evler ve binaların fosil yakıtla çalışan kombiler yerin altına borular döşenerek ısıtılmasını teşvik etmeyi amaçlıyor.

Buckingham Sarayı ile İskoçya hükümeti arasındaki yazışmaların temelinde "Kraliçe'nin onayı" diye bilinen bir mekanizma yatıyor. Buna göre Kraliyet'in kendi çıkarlarını ilgilendirebilecek yasaları önceden görme ve itirazını seslendirmesi mümkün oluyor.

Burada Kraliyet açısından kaygı yaratan şeyin, tasarıda düzenlenen "zorla kamulaştırma" ya da müsadere düzenlemesi olduğu anlaşılıyor.

Bu, hükümetin önemli kamu yararı görülen durumlarda, örneğin büyük altyapı projeleri gerektirdiğinde, bir toprak ya da mülke sahibinin rızası olmadan el koyabilmesini sağlayan bir yasal süreç.

“YASALAR HALKIN ARKASINDAN GİZLİCE DEĞİŞTİRİLİYOR”

Belgelere göre, Isıtma Ağları Yasa Tasarısı geçen yıl İskoçya Parlamentosu gündemine girmiş ve onaylanmadan önce bu yılın ocak ayında Kraliçe'nin onayı için başvurulmuş.

Enerji Bakanı Paul Wheelhouse İskoçya Parlamentosu'nda yapılan değişikliği açıklarken, Kraliçe'ye ait toprakların ısıtma ağları için kullanılmasının gerekebileceği nadir durumlarda, "majestelerinin" toprakları için zorla kamulaştırma düzenlemesinin farklı işletilmesi gerekeceğini söyledi.

Wheelhouse, “Zaten bu tür faaliyetleri de muhtemelen daha çok özel şirketlerin yürütmesi söz konusu olacağı için zorla kamulaştırma kararı ihtimali çok küçük” diye konuştu.

Liberal Demokrat Willie Rennie'nin eleştirilerinin ise daha çok demokratik usule ilişkin olduğu ve Kraliçe adına yapılan lobi faaliyetlerinin şeffaf olması gerektiği konusunda ısrar ettiği belirtildi.

Rennie, "Yapılan araştırma Kraliçe'nin onayı düzenlemesinin parlamentonun geçmişte kalmış bir işlevsiz bir mirası olmadığını, hala uygulamada olduğunu gösteriyor. Sonuç ise, yasaların, İskoçya'nın arkasından iş çevrilerek değiştirilmesi. İnsanların demokrasiden beklediği bu değil. İskoçya hükümetinin sürece teşne olmasının halkı şok edeceğine eminim. Durumu halktan gizlemeye bu kadar hazır olmaları şeffaflıkla hiç ilgilenmediklerini gösteriyor" şeklinde konuştu.

“KRALİÇE YASALARIN ÜZERİNDE DEĞİL, İSTİSNALAR HARİÇ”

Buckingham Sarayı sözcüsü de eleştiriler üzerine bir açıklama yaparak, "Teknik netlik ve Yasanın Kraliyet'e uygulanışı konularında tutarlılık sağlamak amacıyla yasalar konusunda Kraliyet'e danışılabilir. Bu süreç hiç bir yasanın özünü değiştirmez" dedi.

İskoçya hükümeti ise Kraliyet'in de "muafiyet ya da farklı muamele gerektiren meşru bir sebep olmadıkça" herkes gibi yasalara tabi olduğunu söyledi.

Bir hükümet sözcüsü "Ancak bir yasa egemenin mülkü ya da çıkarlarını etkiliyor ise o konuda Kraliyet'in onayının alınması yasalar gereğidir. Bu olayda da yaşanan budur" dedi.

Sözcü "Bu olayda İskoçya hükümeti, Kraliçe'nin özel mülkü söz konusu olduğunda zorla müsadere hakkını sınırlamayı uygun bulmuştur" diyerek, bakanın konuyla ilgili açıklamalarından sonra Parlamento'nun da değişikliklere onay verdiğini hatırlattı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88