banner6

Kraliçe Öldükten Sonra Sterlin Yeniden Basılacak! Peki Kral 3. Charles’ın Tahta Oturması Ne Kadara Mâl Olacak?

banner37

Birleşik Krallık ve İngiliz Milletler Topluluğu'nun en uzun süre hüküm süren kraliçesi II. Elizabeth, 8 Eylül tarihinde 96 yaşında hayata veda etti. Bütün dünyada yankı uyandıran bu gelişme sonunda 73 yaşındaki veliaht Prens Charles'ın 'kral' unvanı alarak tahta geçmesine neden oldu.

Kraliçe Öldükten Sonra Sterlin Yeniden Basılacak! Peki Kral 3. Charles’ın Tahta Oturması Ne Kadara Mâl Olacak?
banner99

Kraliçenin ölümünden sonra 10 günlük yas ilan edildi.

70 yıllık saltanatıyla İngiltere monarşisinin en uzun süre tahtta kalan hükümdarı olan Kraliçe II. Elizabeth, sağlık sorunları nedeniyle bir süredir gözetim altında tutuluyordu. Eylül başında hayatını kaybettikten sonra, ülkede 10 günlük yas ilan edildi ve gözler kraliçe için düzenlenecek cenaze törenine çevrildi.

Kraliçe'nin cenaze töreninde kilometrelerce uzunlukta kuyruklar oluştu.

İngiltere'deki cenaze törenleri katı protokol kurallarına uyularak düzenlenir ve bütün masraflar devlet tarafından karşılanır. Kraliçe'yi onurlandırmak için halka açık yapılan törende halk Londra'daki Westminster Hall'e gelerek yaklaşık 11 saat bekledi. Kilometrelerce kuyrukların oluştuğu cenaze töreni için ne kadar harcama yapıldığı henüz resmi olarak paylaşılmadı.

Diana için hazırlanan törende yaklaşık 3 milyon pound harcanmıştı.

Bununla birlikte 2022'de Kraliçe'nin annesi için düzenlenen cenaze töreninde yaklaşık 5,4 milyon pound harcanmıştı. Prenses Diana 1997 yılında hayatını kaybettiğinde ise yapılan harcamaların 3-4 milyon pound arası olduğu belirtilmişti. Kimi kaynaklara göre Kraliçe II. Elizabeth için hazırlanan törende sadece polis ekipleri için 4,3 milyon poundluk bir bütçe ayrıldı, toplam harcamalar ise 7 milyon poundu geçti.

3’üncü Charles dün eşi Konsort Kraliçe Camilla ile İskoçya’daki Balmoral Kalesi’nden başkent Londra’ya geldi. Kraliyet Sarayı’ndan yapılan açıklamada Charles’ın bu sabah resmen kral ilan edileceği bildirildi.

Kraliçe'nin ölümünden sonra genel yas ve resmi tatil ilan edildi.

Kraliçe'nin ölümünden sonra Premiere Lig ve İngiliz Borsası da araya girdi. Yas ilanından sonra ülkedeki işletmeler kapandı, bütün eğlence aktiviteleri ertelendi ve ülke genelinde resmi tatil ilan edildi. Bu durum da işletmelerin iş yapmasını engellediğinden ülke gelirlerinin kısılması anlamına geldi.

Kral III. Charles taç giyme töreni için 1 yıldan fazla bekleyebilir.

Vefat haberinden sonra beklenen bir diğer şey ise 73 yaşında tahta geçen en yaşlı hükümdar olacak Charles için düzenlenecek tören idi. İngiltere'de tahta geçiş vefatın hemen ardından olsa da taç giyme için ayrı bir tören düzenlenir ve bunun için birkaç ay beklenir. Kraliçe II. Elizabeth taç giyme töreni için tahta geçtikten sonra 16 ay boyunca beklemişti. Kral III. Charles için de bu süresinin 1 yılı bulabileceği tahmin ediliyor.

Taç giyme töreninin ne zaman yapılacağı henüz kesin değil.

İngiltere'deki taç giyme töreni son 900 yıldır Westminster Abbey'de düzenleniyor. Kral III. Charles orada taç giyecek 40. hükümdar olacak ve bir ritüel olarak St. Edwards Tacı'nı takacak. 1661 yılından kalma olan bu taç som altından yapılma ve Kraliyet mücevherleri arasında en değerlisi. 2.23 kilogram ağırlığında olan tacın giyilmesi sırasında yapılacak bütün masraflar da devlet kasasından karşılanacak. Yani, devlet faaliyeti olan taç giyme töreninde konut listesi, organizasyon ve ekip harcamaları milyonlarca poundu bulacak.

Dolaşımdaki bütün paraların yenileriyle değiştirilmesi 2 yıl sürebilir.

Bunların dışında ülkedeki bir diğer önemli konuda bütün banknotların, pulların ve resmi damgaların üzerinde Elizabeth portrelerinin bulunması. Sadece Britanya'nın değil Kanada, Avustralya, Yeni Zelanda başta gelmek üzere 14 ülkenin kraliçesiydi. Dolayısıyla bu ülkelerdeki banknotların, pasaportların ve resmi belgelerin Kral III. Charles portreleri ile değiştirilmesi gerekiyor. Tahminlere göre bu işlemin yaklaşık 2 yıl sürmesi bekleniyor ve yaklaşık maliyeti henüz bilinmiyor.

İngiltere'de hükümet değişikliği sanılandan fazlasına mal olacak gibi görünüyor.

Guinness Rekorlar Kitabı'na göre Kraliçe'nin portresi 35 farklı ülkedeki resmi kurumlarda asılı vaziyette, bunların değişmesi için de ek bütçe hazırlanması gerekli. Ayrıca eski madeni paralarda Kraliçe sağa bakarken, yeni madeni paralarda Kral'ın sola bakması gerekiyor. 17. yüzyıldan kalma eski bir gelenek olan bu işlemlerin tamamlanmasından sonra ise bütün banknot ve madeni paraların Kral tarafından onaylanması gerekiyor.

Kral III. Charles'ı ülke içinde ve dünyada zorlu bir dönem bekliyor.

Pullar, banknotlar, portreler derken değişmesi gereken bir diğer şey de eski veliaht Kral III. Charles'ın kişisel imzası. Ülke genelindeki heykeller ve portreler için çoktan çalışmalar başlamış olsa da annesinin 70 yıllık saltanatını devralan Charles'ı zorlu bir süreç bekliyor. Aşk hayatı, seçimleri ve oğlu Prens Harry'nin kraliyetten ayrılması gibi olaylarla tanınan Charles'ın monarşiyi bir arada tutmada ve kamuoyunun sevgisini kazanmada annesi kadar başarılı olup olamayacağı hararetli bir tartışma konusuna dönüştü bile.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner110

banner104