banner6

Küba'da petrol tesislerindeki patlamalarda yaralı sayısı 125'e yükseldi

banner37

Küba'da petrol tesislerindeki patlamalarda yaralı sayısı 125'e yükseldi
banner151

Ülkenin kuzeyindeki "Matanzas Süper Tanker Üssü" olarak bilinen ham petrol depolama tesislerinde yaşanılan patlamaların ardından yangın halen kontrol altına alınamadı.

Şu ana kadar patlama ve yangınlarda, 1 kişi öldü, yaralıların sayısı da 4 kişi artarak 125'e çıktı.

Yetkililer, 17 olarak açıkladığı kayıp itfaiyeci sayısını ise 14 olarak güncelledi.

''YÜKSEK SICAKLIKLAR ÇALIŞMAYI ÇOK ZORLAŞTIRIYOR''

Ülkede en büyük endüstriyel felaket olarak kabul edilen patlamalarda, bölgeden tahliye edilenlerin sayısının 4 bini geçtiği belirtildi.Küba Ulusal İtfaiye Daire Başkanı Avalos Jorge, düzenlediği basın toplantısında, yangının günlerce sürebileceğini belirterek, "Yüksek sıcaklıklar çalışmayı çok zorlaştırıyor, patlamalar zincirleme bir reaksiyona dönüştü ve telafisi imkansız hale geldi" ifadesini kullandı.

Bölgede toplamda 8 tankın olduğunu kaydeden Jorge, 4 tankın halen yandığını ve yangının diğer tanklara sıçrama tehlikesinin ise devam ettiğini söyledi.

VENEZUELA VE MEKSİKA EKİP DESTEĞİ

Meksika ve Venezuela uzman ekiplerini, yangının kontrol altına alınması için uluslararası iş birliği çağrısında bulunan Küba'ya gönderdi.

Küba'da elektriğin karşılanmasında büyük önemi olan Matanza Limanı'nın devre dışı kalması nedeniyle ülkenin yüzde 60'ına ancak elektrik verilebiliyor.Yetkililer, yıldırım isabet etmesi nedeniyle limanda bulunan yakıt depolama tanklarında yangın çıktığını belirtmiş, ilk belirlemelere göre 77 kişinin yaralandığını, 17 itfaiyecinin ise kayıp olduğunu bildirmişti.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner75

banner88

banner110