Küba Devlet Başkanı Diaz-Canel ülkesindeki gösteriler nedeniyle ABD'yi suçladı

banner37

Küba Devlet Başkanı Diaz-Canel ülkesindeki gösteriler nedeniyle ABD'yi suçladı
banner8

Küba Devlet Başkanı Miguel Diaz-Canel, ülkesinde hafta sonu binlerce kişinin katıldığı yönetim karşıtı gösteriler nedeniyle ABD'yi suçladı.
ABD Başkanı Joe Biden ise, Küba'daki protesto gösterilerini "dikkate değer" ve "özgürlük için yüksek sesle dile getirilen çağrı" şeklinde değerlendirdi.
Küba'da binlerce kişi, hafta sonu, ülkede kötüleşen ekonomik şartlar, ilaç sıkıntısı, gıda maddelerine erişim sorunu, elektrik kesintisi ve koronavirüs (Kovid-19) salgınının getirdiği sıkıntılar nedeniyle sokaklara dökülmüştü.
Başkent Havana'ya 33 kilometre mesafede yer alan San Antonio de los Banos kasabası ile ülkenin farklı bölgelerinde, sokaklara çıkan göstericiler, "Kahrolsun diktatörlük", "Özgürlük istiyoruz" şeklinde sloganlar atarak Devlet Başkanı Diaz-Canel'e tepki göstermişti.
Küba Devlet Başkanı Diaz-Canel, düzenlediği basın toplantısında, Küba halkının mutsuzluğunun başlıca sebebinin ABD yaptırımları olduğunu belirterek, ülkede meydana gelen gösterileri "vandalizm" olarak nitelendirdi.
Miguel Diaz-Canel, ABD'nin Küba'da şiddetli sokak gösterilerinin tetiklediği "sosyal patlama" yaşanması için boğucu bir ekonomi politikası yürüttüğünü vurgulayarak, ABD yaptırımlarının gıda, ilaç ve enerji alanında gerekli ihtiyaçların karşılanmasını engellediğini söyledi.
Gösterilerde yağma ve saldırı gibi şiddet olaylarının yaşandığına dikkati çeken Diaz-Canel, protestocuları "suçlular" olarak tanımladı.
Diaz-Canel ayrıca, halkı Küba devrimlerine sahip çıkmaya çağırarak, "Vatanımızın egemenliğini teslim etmeyeceğiz, tüm devrimcileri, devrimi her yerde savunması için sokaklara çıkmaya çağırıyoruz" ifadelerini kullandı.
BİDEN: “KÜBA HALKI, CESURCA TEMEL VE EVRENSEL HAKLARINI SAVUNUYOR"
ABD Başkanı Joe Biden, Küba'daki protesto gösterilerini "dikkate değer" ve "özgürlük için yüksek sesle dile getirilen çağrı" şeklinde değerlendirdi.

banner134
Biden yaptığı açıklamada, Küba'da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında yaşanan gıda sıkıntısı ve yüksek fiyatları protesto etmek için sokaklara dökülen Kübalılara destek verdi.
Küba'nın yakın tarihinde en büyük hükümet karşıtı eylemler olarak değerlendirilen protesto gösterilerinin, ülke halkının otoriter rejimden kurtulma arzusunun göstergesi olduğuna işaret eden Biden, "Uzun zamandır doğrusu hiç bu protesto gibi bir şey gördüğümüzü sanmıyorum" ifadesini kullandı.
Biden, "Salgınla mücadele eden, on yıllardır otoriter rejim tarafından baskı ve ekonomik sıkıntılara maruz kalan" Küba halkının yanında olduğunu vurgulayarak "Küba halkı, cesurca temel ve evrensel haklarını savunuyor" dedi.
MEKSİKA’DAN İLAÇ VE GIDA DESTEĞİ TEKLİFİ, MADURO'DAN CANEL'E “TAM DESTEK”
Meksika Devlet Başkanı Andres Manuel Lopez Obrador, Küba'nın ihtiyaç duyduğu aşı, ilaç ve gıdanın sağlanmasına destek olmaya hazır olduklarını bildirdi ve Küba'ya uygulanan mevcut ekonomik ambargonun ertelenmesini istedi.
Obrador, dünyadan Küba'ya yardım edilmesi isteniyorsa, ekonomik ablukanın kaldırılması gerektiğini vurgulayarak, "Beklemede kalacağız ve Küba'nın kardeş halkına yardım etmeye hazır olacağız. Küba hükümeti talep ederse, halka yardım sağlayacak, iletişim ve köprü kuracak bir imkanın aranmasını Dışişleri Bakanından isteyeceğim" şeklinde konuştu.
Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro ise, Küba Devlet Başkanı Miguel Diaz-Canel ile telefonda görüştüğünü belirterek, Diaz-Canel’e destek verdiğini bildirdi. Maduro, Küba'da hafta sonu hükümete karşı yapılan protesto gösterilerine ilişkin, "Küba'nın devrimci hükümetine tam destek veriyorum" ifadesini kullandı.
“HÜKÜMET KARŞITI EYLEMLERDEN SONRA ONLARCA KİŞİ GÖZALTINA ALINDI”
Öte yandan BBC’de yer alan habere göre, Küba'da “on yıllardır görülen en büyük hükümet karşıtı protesto” olarak nitelendirilen eylemlere binlerce kişinin katılmasının ardından, medya ve muhalefet kaynakları “onlarca kişinin gözaltına alındığını” bildirdi.
Reuters haber ajansına dayandırılan haberde, hükümet karşıtı protestocuların, sivil giyimli memurların desteğiyle, güvenlik güçleri tarafından gözaltına alındığı kaydedildi. Habere göre, ülke genelinde internetin kesildiği haberleri gelirken, Associated Press Haber ajansından bir fotoğrafçı ise, güvenlik güçleriyle yaşanan arbedede yaralandı.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75