banner6

Küresel piyasalarda gözler ABD'de...

banner37

Küresel piyasalarda gözler ABD'de...
banner151 banner143

Küresel piyasalarda, geçen hafta ABD'de açıklanan istihdam verilerinin güçlü iş gücü piyasasına işaret etmesinin ardından ABD Merkez Bankası'nın (Fed) para politikası kararlarında önemli belirleyicilerden olan enflasyon verileri öncesinde yatırımcılar temkinli hareket ediyor.

Dünya borsaları resesyon ve enflasyon ikilemi arasında yön arayışını sürdürürken, gözler bugün ABD'de açıklanacak enflasyon verilerine çevrildi.

ABD'de enflasyon mayıs ayında yıllık bazda yüzde 8,6'ya yükselerek yeniden 41 yılın zirvesine çıkmıştı.

ABD'de hafta başından bu yana tahvil piyasalarında dalgalı bir seyir izlenirken, bazı varlıklarda getiri eğrisi terse dönmüş bulunuyor. ABD'nin 2 yıllık tahvil faizi ile 10 yıllık tahvil faizi arasındaki fark dün bir ara 12,4 baz puana kadar çıkarak son 15 yılın en yükseğine işaret ederken, yeni günde de resesyon fiyatlamasını sürdürüyor.

Haziran ayı enflasyonunun yüksek gelebileceğine yönelik açıklamalar piyasalarda belirsizlikleri artırırken, artan dolar talebiyle dolar endeksi 108,1'le son 20 yılın zirvesindeki seyrine devam ediyor.

Para piyasalarındaki fiyatlamalarda Fed'in temmuz toplantısında 75 baz puanlık faiz artışına kesin gözüyle bakılırken, eylül toplantısında da 75 baz puanlık faiz artışına gidilebileceği beklentisi güçleniyor.

Dünya genelinde tekrar artmaya başlayan yeni tip koronavirüs (Covid-19) vakaları ise halihazırda oldukça yüksek seyreden belirsizlikleri desteklerken, neredeyse bütün varlıklarda fiyatlamaları zorlaştırıyor.

Covid-19 salgınının yeniden kapanmalara neden olabileceği ve ekonomik aktivitenin yavaşlayabileceği endişesiyle Brent petrolün varil fiyatı dün yüzde 7 değer kaybederek 97,3 dolara gerilerken, güçlü dolar altının ons fiyatını da baskılamayı sürdürüyor.

Öte yandan, Uluslararası Para Fonu (IMF), ABD ekonomisi ilişkin büyüme tahminlerini bir kez daha düşürerek, bu yıl için yüzde 2,9'dan yüzde 2,3'e ve 2023 için yüzde 1,7'den yüzde 1'e indirdi.

Açıklamada, talebin hızla toparlanması, artan enerji fiyatları ve devam eden küresel arz kesintilerinin enflasyonda önemli bir ivmeye yol açtığına işaret edilerek, ücret ve fiyat baskılarının geniş tabanlı olduğu ve ekonomide hızla yayıldığı belirtildi.

Söz konusu gelişmelerle dün New York borsasında S&P 500 endeksi yüzde 0,92, Nasdaq endeksi yüzde 0,95 ve Dow Jones endeksi yüzde 0,62 değer kaybetti. ABD'de endeks vadeli işlem kontratları yeni güne ise yükselişle başladı.

EURO/DOLAR 20 YILIN EN DÜŞÜĞÜNDE

Avrupa'da pay piyasaları dün pozitif bir seyir izlerken, euro/dolar paritesi 1,0000 seviyesini test ederek son 20 yılın en düşüğüne geriledi.

Fed'in şahin politikalarını agresif şekilde devam ettirebileceğine ilişkin beklentilerin güçlü kalmaya devam etmesine karşın Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) artan jeopolitik riskler nedeniyle yeterli politika alanına sahip olmayabileceğine yönelik endişeler euroyu baskılıyor.

Hafta başında Rusya, Rus gazını Almanya'ya taşıyan en büyük boru hattı olan Kuzey Akım 1'in 10 günlük bakım nedeniyle kapalı olacağını duyurdu. Rusya'nın batı ülkelerini yaptırımlar nedeniyle cezalandırmak için doğal gaz akışını yeniden açmayabileceğine ilişkin korkular piyasalar üzerinde etkili olurken, Avrupa'da temmuz vadeli doğal gaz kontratları 175 euro seviyesinde seyrediyor.

Dün, bu gelişmelerle, Almanya'da DAX 30 endeksi yüzde 0,57, İngiltere'de FTSE 100 yüzde 0,18 ve Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 0,80 değer kazanırken, İtalya'da FTSE MIB 30 endeksi yüzde 0,38 geriledi. Avrupa'da endeks vadeli işlem kontratları yeni güne de karışık seyirle başladı.

Güncelleme Tarihi: 13 Temmuz 2022, 12:01
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104