banner6

Kuzey Kore'den nükleer füze testlerine devam sinyali

banner37

Kuzey Kore'den nükleer füze testlerine devam sinyali
banner150 banner151 banner143

Kuzey Kore, eski ABD Başkanı Donald Trump yönetimiyle diplomasisi sırasında askıya aldığı nükleer füze denemelerine devam edeceğini duyurdu.
Kuzey Kore Merkezi Haber Ajansının (KCNA) haberinde, lider Kim Jong-un'un iktidardaki Kore İşçi Partisinin politbüro toplantısına başkanlık ettiği belirtilerek, toplantıda yetkililerin ABD'nin "düşmanca hamlelerine" karşı koymak için Kuzey'in askeri yeteneklerini "güçlendirmek" için politika hedefleri belirledikleri kaydedildi.
ABD düşmanlığının artık göz ardı edilemeyecek bir seviyeye ulaştığı aktarılan haberde, Kuzey Kore'nin askıya aldığı uzun menzilli füzelerin testlerine yeniden başlamayı düşündüğü ifade edildi.

KUZEY KORE'NİN FÜZE DENEMELERİ

Kuzey Kore, 5 Ocak'ta "hipersonik füzeyi başarıyla denediğini" açıklamıştı.
KCNA, 12 Ocak'ta ülkede yeni bir hipersonik füze denemesinin başarıyla gerçekleştiğini duyurmuştu.
Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'un izlediği denemede, 1000 kilometre mesafedeki sularda hedefi başarıyla vuran hipersonik füze test edilmişti.
Japonya ve Güney Kore, 11 Ocak'ta Kuzey Kore'nin "balistik olma ihtimali yüksek füze denemesi yaptığını" duyurmuştu. İki ülke, füzenin havada sesten 10 kat daha hızlı hareket ettiğini bildirmişti.
ABD yönetimi, 12 Ocak’ta Kuzey Kore'nin silah ve füze programına ekipman sağlayan 6 Kuzey Koreli, bir Rus ve Rusya merkezli bir firmayı yaptırım listesine aldığını bildirmişti.
Kuzey Kore, ABD’nin kararına tepki göstermiş, yaptırım kararlarının ardından tren üzerinden balistik füze denemesi gerçekleştirdiğini duyurmuştu.
Kuzey Kore 17 Ocak'ta gerçekleştirilen denemelerinin "taktik güdümlü füzeleri" olduğunu açıklamıştı.
(AA/ÖZ/HÖ)

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110