'Kuzey Kore, selin yol açtığı yıkım sırasında bile nükleer deneme yaptı'

banner37

Güney Kore, Lionrock tayfununun yol açtığı sel felaketiyle mücadele eden Kuzey Kore'ye gönderilen yardımların yetersiz olmasından, Pyongyang yönetiminin nükleer denemelerini sorumlu tuttu.

'Kuzey Kore, selin yol açtığı yıkım sırasında bile nükleer deneme yaptı'
banner99

Güney Kore Birleşme Bakanlığı Sözcüsü JeongJoon-hee, gazetecilere yaptığı açıklamada, "Kuzey Kore, yardım talebinde bulunsa bile mevcut koşullar altında bunun yüksek olasılık olduğunu düşünmüyoruz. Kuzey Kore, selin yol açtığı yıkım sırasında dahi nükleer deneme yaptı." ifadesini kullandı.     

JeongJoon-hee, Güney Koreli bir yardım kuruluşunun, Kuzey'e gitmesine izin verilip verilmeyeceğinin değerlendirildiğini, Seul yönetiminin, yardım konusunda tutumunun uluslararası toplumla aynı çizgide olduğunu kaydetti.     

ChosunIlbo gazetesi de Kuzey Kore'nin, sel felaketi nedeniyle dokuz Asya ülkesinden yardım talep ettiği iddiasına yer verdi.     

banner134
Kuzey Kore, 9 Eylül'de nükleer savaş başlıklarının gücünü ölçmek için yaptığı nükleer denemesinin başarılı olduğunu açıklamıştı. Güney Kore ordusu da eylemin Pyongyang yönetiminin yaptığı en büyük nükleer deneme olduğunu ve 10 kilotonluk güce sahip denemenin 5,3 büyüklüğünde bir yer sarsıntısını tetiklediğini duyurmuştu.     

BM İnsani İşler Koordinasyon Ofisi'nin raporuna göre, Kuzey Kore'de 29 Ağustos'tan bu yana etkili olan Lionrock tayfununun yol açtığı sel felaketinde 133 kişi öldü, 395 kişi kayboldu.     

Kuzey Kore, seli, 2. Dünya Savaşı'nın ardından Korelerin ayrılmasından sonra ülkenin karşılaştığı en büyük felaket olarak nitelendirdi.     

 

Güncelleme Tarihi: 19 Eylül 2016, 12:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75