Lavrov: Suriye anayasa komitesi üye listesi hazır

banner37

Astana sürecinin garantör ülkeleri Rusya, Türkiye ve İran'ın Suriye anayasa komitesi üye listesini genel itibarıyla hazırladığını kaydeden Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, listeyi önümüzdeki hafta başında BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura'ya sunmayı planladıklarını belirtti.

banner87
Lavrov: Suriye anayasa komitesi üye listesi hazır
banner90
banner8

Bakü'de gazetecilerin sorularını yanıtlayan Lavrov, "Suriye hükümeti ve muhalefetinin Rusya, Türkiye ve İran'la işbirliği içinde oluşturduğu liste genel itibarıyla hazır. Bu listeyi Suriyeli taraflar adına gelecek hafta başında BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura'ya sunmaya hazırız" dedi.

banner134
'KOMİTENİN 2019'UN BAŞINDA TOPLANMASINI UMUYORUZ'

Lavrov, böylelikle BM'nin siyasi sürecin teşvikine ilişkin çalışmalarında çok önemli bir aşamayı geride bırakmayı ve anayasa komitesinin önümüzdeki yılın başında Cenevre'de toplanmasını sağlamayı umduklarının altını çizdi.

"Son haftalarda Türk ve İranlı partnerlerimizle yeni anayasayı yazacak veya mevcut anayasada değişiklikler yapacak ve buna uygun olarak genel seçimler düzenlenmesine dönük hazırlıkları yürütecek anayasa komitesinin kurulması için Suriye hükümetine ve muhalefetine destek vermek üzere aktif çalışma yürütüyoruz" diye devam eden Lavrov, Ankara ve Şam'ı ziyaret eden Mistura'nın yarın Tahran'a gideceğini, bu konuyu Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ve İranlı mevkidaşı Cevad Zarif'le konuştuğunu da vurguladı.

Güncelleme Tarihi: 14 Aralık 2018, 14:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75