banner6

Liderler Truss'ı Diline Doladı: İngiltere Ekonomisini Çöküşün Kıyısına Sürükleyen Başbakan Alay Konusu Oldu!

banner37

İngiltere'de geçen haftalarda paraların 'kraliçesi' sterlindeki değer kayıpları dünyayı sarsmıştı. Vergi indirimleri paketine duyulan güvensizlik, bütçede sorunların artmasını öngörürken, henüz başbakanlık koltuğunda birkaç aydır bulunan Truss'ı alay konusu yaptı.

Liderler Truss'ı Diline Doladı: İngiltere Ekonomisini Çöküşün Kıyısına Sürükleyen Başbakan Alay Konusu Oldu!
banner99

Bugün açıklanan verilere göre, İngiltere'de tüketici fiyat enflasyonu Eylül ayında beklentilerin üzerinde arttı. Üretici fiyatlarında da yıllık artış beklentiyi aştı.

İngiltere'de başbakan olan Liz Truss’ın ekonomi politikaları eleştiri konusu oldu.

BBC Diplomasi muhabiri James Landale'in aktardığına göre, İngiliz diplomatlar alay konusu olduklarını söylerken, diğer ülkelerdeki diplomatların ironiyle 'Ülkenizde neler oluyor?' diye sorduklarını, açıklama karşısında da 'Ortalık sakinleşene, bir plan ortaya çıkana kadar bekleyelim' dediklerini aktardı.

IMF kurtarma programı içinde olan Mısır delegasyonu görüşmede "Bizim para birimimiz sterlinden daha stabil" konuşması yapıldığı öğrenildi.

Dünyada bazı siyasetçilerin İngiltere ekonomisini şaka konusu yapmaktan çekinmediği görülürken, AB tarihindeki en büyük ekonomik krizlerden birini yaşayan AB ve IMF'den yardımlarla ayakta kalan Yunanistan’ın başbakanı Miçotakis, İngiltere'ye yönelik 'IMF’yle iş yapma konusunda deneyimli birilerine ihtiyacınız olursa buradayız' esprisi yaptı.

ABD Başkanı Joe Biden, taze başbakan Truss'ın ekonomi politikalarını “bir hata” olarak niteledi.

Biden, bu gibi dönemlerde zenginlerden alınan vergilerde düşüşün yanlışlığına değinirken, Truss’ın planının başından sorunlu olduğunu vurguladı.

Biden, vergiler konusunda düşüş yanlısı olduğu bilinse de ABD başkanının, en büyük müttefiklerinden birini böyle eleştirmesi alışıldık bir durum değil.

BBC muhabirinin haberine göre, bazı diplomatlar bulundukları ülkede iç işlerine karışmama prensibini çiğnemeye başladı.

Almanya’nın Londra büyükelçisi Miguel Berger, ekonomi politikalarından duyulan endişeyi iletirken, Alman hükümetine seslenerek geri dönüş için yardım beklediğini söyledi.

Liz Truss'ın geçen ay görevlendirdiği Maliye Bakanı Kwarteng, vaadedilen vergi kesintileri için mini bütçe hazırlamıştı.

Vergi kesintileri bütçe finansmanında daha fazla borçlanmaya yol açarken, büyük bir borç yükü bulunan İngiltere ekonomisi için endişelere neden olan paket, sterlinde ağır kayıplara neden olmuştu.

Hunt, Muhafazakar Parti başkanlık yarışında Truss'ın rakibi eski maliye bakanı Rishi Sunak’ın destekçisi olurken, 2022'de Maliye Bakanlığı koltuğun oturan dördüncü isim oldu.

Ülkede bu hızda değişim 1827 yılından bu yana görülmemişti.

Hunt, BBC’ye yaptığı açıklamada, vergilerde hızlı bir şekilde düşürme olmayacağını hatta kamu harcamalarında da kesintiye gitmek gerekeceğini belirtti.

İngiltere'de enflasyon Eylül'de yüzde 10'un üzerine çıktı

Ulusal İstatistik Ofisi verilerine göre İngiltere'de tüketici fiyatları Eylül ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 10,1 artış gösterdi. Ekonomistler, Ağustos ayında yüzde 9,9 olan yıllık enflasyonun Eylül ayında yüzde 10,0 olmasını bekliyorlardı. 

Eylül ayında tüketici fiyatları bir önceki aya göre yüzde 0,5 arttı. Beklenti yüzde 0,4 artış olacağı yönündeydi. Çekirdek TÜFE de Eylül ayında bir önceki aya göre yüzde 0,6 ve yıllık yüzde 6,5 artış gösterdi. Yıllık artışın yüzde 6,4 olacağı öngörülüyordu. 

Çekirdek ÜFE de Eylül'de bir önce aya göre yüzde 0,7 ve yıllık yüzde 14,0 artış ortaya koydu.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104