Londra, ırkçılığa karşı ayaklandı

banner37

İngiltere’nin başkenti Londra’da düzenlenen ırkçılık karşıtı yürüyüş, on binlerce protestocuyu bir araya getirdi. Büyük yürüyüşte, Amerikan Başkanı Trump ve İngiliz Başbakan Theresa May de protesto edildi

Londra, ırkçılığa karşı ayaklandı
banner99

Erem KANSOY

Başta İngiltere’nin daha fazla mülteci almasını sağlamak, ırkçılığa ve faşizme karşı, Trump ve May’i protesto eden ve “UN Irkçılık Karşıtı Günü” kapsamında dünyanın çeşitli başkentlerinde geleneksel olarak düzenlenen ‘Irkçılığa karşı ayağa kalk’ adlı büyük yürüyüş, bu yıl yine kitlesel katılım ile gerçekleşti.

Londra’nın ünlü Oxford Meydanı’ndan başlayan ve turistik bölgelerin bulunduğu güzergahı takip eden yaklaşık 50 bin katılımcı, hep bir ağızdan ırkçılığa “hayır” dedi.

banner134
Her yıl olduğu gibi bu yıl da yine Picadilly Meydanı’nda toplanan karşıt görüşlü küçük bir İngiliz grup, yine onlarca polis tarafından koruma altına alındı.

Çevredekilerin ve binlerce turistin gözü önünde, ırkçı, çirkin ve ağır küfürler içeren sloganlar atan grubu koruyan İngiliz polisine yoğun tepki gösterildi.

Büyük yürüyüş, İngiliz parlamentosunun bulunduğu meydanda son buldu ve burada, sivil toplum örgütü temsilcileri, İşçi Partisi Milletvekili ve organizasyonu gerçekleştiren Stand Up to Racism yetkilileri, birer kısa konuşma yaprak kalabalığa seslendi.

Parlamento önünde yapılan konuşmalar ve coşkulu kalabalığın sloganları ile İngiliz hükümetine ırkçılığı durdurması mesajı verildi.

Yine Brexit ile ilgili de yapılan protestoları bünyesinde barındıran büyük yürüyüşte, gelecek hafta 150 bin kişinin katılması beklenen Brexit yürüyüşü için çağırı da yapıldı.

Güncelleme Tarihi: 22 Mart 2017, 10:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75