Londra'da drone krizi: 448 uçuş iptal edildi

banner37

İngiltere'nin başkenti Londra'daki Gatwick Havalimanı üzerinde izinsiz uçurulan drone'lar nedeniyle toplam 246 kalkış ile 202 iniş iptal edildi. İngiliz ordusu soruşturmaya destek verirken, bazı uçuşların yarın da aksayabileceği bildirildi.

Londra'da drone krizi: 448 uçuş iptal edildi

Londra Emniyetinden yapılan açıklamada, Gatwick Havalimanı sınırlarında izinsiz uçurulduğu tespit edilen 2 drone'nun hava trafiğinin aksamasına sebebiyet verdiği, ertelen uçuşlar nedeniyle 72 bin yolcunun mağdur olduğu belirtildi.

Açıklamada, devam eden incelemeler nedeniyle bazı uçuşların yarın da ertelenebileceği ifade edildi.

Polis kaynakları, drone'ların havalimanı üzerinde uçurulmasının "kasıtlı" olduğunu kaydetti ancak olayın terörle bağlantısının bulunmadığı vurgulandı.

Öte yandan, İngiliz ordusunun hava araçlarını uçuran kişileri bulmaya dönük soruşturmasında ve benzer olayların yinelenmesinin önüne geçilmesinde polise destek vereceği açıklandı.

Dün geceden bu yana uçuşların askıya alındığı havalimanına bugün inmesi gereken bazı uçaklar, kentteki diğer havalimanı olan Heathrow'a ve başka ülkelerin havalimanlarına yönlendirilmişti.

Gatwick Havalimanı'nda gün içinde toplam 246 kalkış ile 202 inişin iptal edildiği duyuruldu.

Havalimanlarının 1 kilometre yakınına kadar "drone" uçurulması yasak olan İngiltere'de, uçuş güvenliğini tehlikeye sokmak 5 yıla kadar hapisle cezalandırılıyor.

Güncelleme Tarihi: 21 Aralık 2018, 14:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER