Macron: Kimyasal silah kullanılırsa Suriye'ye yeni saldırılara hazırız

banner37

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron Fransız büyükelçilerle yaptığı toplantıda Suriye'de Devlet Başkanı Beşar Esad'ı desteklemenin 'berbat bir hata' olacağını söyledi. Macron, Şam'ın kimyasal silah kullanması halinde Suriye'de yeni hava saldırıları düzenlemeye hazır olduklarını da duyurdu.

Macron: Kimyasal silah kullanılırsa Suriye'ye yeni saldırılara hazırız

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Fransız büyükelçilerle yaptığı toplantıda açıklamalarda bulundu.

Suriye'de Devlet Başkanı Beşar Esad'ı desteklemenin 'berbat bir hata' olacağını savunan Macron, Şam'ın kimyasal silah kullanması halinde Suriye'ye yeni hava saldırıları düzenlemeye hazır oldukları tehdidinde bulundu.

'Milyonlarca mülteciye neden olan kim?'

"Fransa gelecekteki Suriye liderlerini atayamaz. Ancak Suriye halkının bunu yapabileceğinden emin olmak, bizim görevimiz ve çıkarımızdır" diyen Macron, İdlib'de 'insani kriz' yaşanması korkusunu dile getirip Türkiye ve Rusya'nın İdlib'deki durum konusunda Suriyeli yetkililere baskı kurmasını beklediğini ifade etti.

Fransa Cumhurbaşkanı, Esad'ın desteklenmesi konusunda "Bence bu senaryo berbat bir hata olur. Milyonlarca mülteciye neden olan kim? Kendi insanlarını öldüren kim?" ifadelerini kullandı.

Macron'un açıklaması, Rusya Savunma Bakanlığı'nın ABD, İngiltere ve Fransa'yı Suriye hükümetinin kimyasal silah kullandığı bahanesiyle Suriye'ye yeni saldılarılar düzenleme planı yapmakla suçlamasının ardından geldi.

'Suriye konusunda Rusya ile koordinasyon mekanizması ilk sonuçlarını verdi'

Bununla birlikte Macron "St.Petersburg'da kuurduğumuz Suriye konusunda Rusya ile koordinasyon mekanizması özellikle insani yardım alanında ilk sonuçlarını verdi" dedi.

'AB artık güvenliği konusunda  ABD'ye yaslanamaz'

Avrupa Birliği'nin (AB) güvenliğini artırmak için yeni öneriler getirebileceğini, Avrupa'nın artık güvenlik konusunda ABD'ye güvenmeye son vermesi gerektiğini savunan Macron, ''Avrupa artık güvenliği konusunda ABD'ye yaslanamaz. Avrupa'nın güvenliğini garanti altına almak bizim işimiz" vurgusu yaptı.

'Rusya dahil yeni ittifaklar kurmalıyız'

Bu konudaki önerilerini gelecek aylarda açıklayacağını kaydeden Macron, "Rusya dahil tüm Avrupalı ortaklarımızla güvenliğimiz konusunda kapsamlı bir gözden geçirme başlatmayı istiyorum" diye konuştu. AB'de reform çabalarının artmasından söz ederek "Yeni inisiyatifler almalı, yeni ittifaklar kurmalıyız" ifadelerini kullandı.

'Türkiye ve Rusya ile stratejik ortaklık inşa etmeye ihtiyacımız var'

Fransa'nın Türkiye ve Rusya ile stratejik ortaklık inşa edilmesine ihtiyaç duyduğunu belirten Macron, Avrupa'nın siber güvenlik, kimyasal silahlar ve uzay güvenliği konularında Rusya ile diyalog başlatması gerektiğini dile getirdi.

Ancak Fransa Cumhurbaşkanlığı, stratejik ortaklığın Türkiye'nin AB üyesi olması anlamına gelmediğini söyledi.

Güncelleme Tarihi: 27 Ağustos 2018, 15:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER