banner6

Macron, Nisan ayında Çin'i ziyaret etmeyi planlıyor

banner37

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron bugün, Nisan başında Çin'i ziyaret edeceğini ifade ederek, ‘saldırganlığı durdurmak ve barışı inşa etmek’ amacıyla Pekin'i ‘Rusya'ya baskı uygulamaya yardım etmeye’ çağırdı.

Macron, Nisan ayında Çin'i ziyaret etmeyi planlıyor
banner90
banner99

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Çin'i ziyaret etmeyi planlıyor.

Çin'in barış görüşmeleri ve siyasi çözüm çağrısı yapan bir belge yayınlamasından bir gün sonra Macron, bu barışın ‘ancak Rus saldırganlığının durdurulması, güçlerin geri çekilmesi ve toprakların ve Ukrayna halkının egemenliğine saygı gösterilmesiyle mümkün olabileceğini’ söyledi.

Ukrayna'da çatışmaların patlak vermesinden bir yıl sonra Çin hükümeti, dün yayınladığı 12 maddelik barış planında, Moskova ve Kiev'i barış görüşmeleri yapmaya çağırarak, nükleer silahlara başvurmayı reddettiğini duyurdu.

Çin Dışişleri Bakanlığı, Pekin’in ‘Ukrayna krizinin siyasi çözümü için önerileri içeren belgesinde, ‘tüm tarafların Rusya ve Ukrayna'nın aynı yönde hareket etmesi ve aralarındaki doğrudan diyaloğu mümkün olan en kısa sürede yeniden başlatması için desteklemesi gerektiğini’ aktardı.

Belge, Rusya'nın 24 Şubat 2022'de Ukrayna'yı işgalinin birinci yıl dönümü münasebetiyle dün sabah Çin Dışişleri Bakanlığı'nın internet sitesinde yayınlandı.

Çin, haftalardır Ukrayna ihtilafında arabuluculuk rolü oynamaya çalışıyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104