banner6

Macron'un eski koruması 3 yıl hapis cezası aldı

banner37

Macron'un eski koruması 3 yıl hapis cezası aldı
banner99

1 Mayıs'ta kendisine polis süsü verip göstericileri döven Fransa Cumhurbaşkanı'nın yakın korumasına Paris'te bir mahkeme 2 yılı tecilli 3 yıl hapis cezası kesti, o bir yılı da evde elektronik kelepçeye çevirdi.

banner134

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un 1 Mayıs 2018'de kafasına polis kaskı geçirip göstericileri döven eski yakın koruması Alexandre Benalla, hapis cezasına çarptırıldı.

Savcıların istediğinden daha ağır mahkumiyet

Macron'un skandaldan sonra bir süre sahip çıktığı ve görevden uzaklaştırmada geç kaldığı eski kişisel güvenlik danışmanı hakkında savcıların tecilli 18 ay hapis cezası istemesine karşın, mahkemeden çıkan karar, 2 yılı tecilli 3 yıl hapis oldu.

Gelecek yıl cumhurbaşkanlığı seçimleri sınavından geçecek Macron'a o dönemde halk desteğinin dibe vurmasına neden olan 'Benallagate' skandalının, polis kılığına girip emekçi dövmekten ibaret

Yasadışı diplomatik pasaport ve silah kullanmaktan da suçlu bulundu

Benalla'yı diplomatik pasaportları yasadışı olarak kullanmaktan ve yasadışı olarak silah taşımaktan da suçlu bulan mahkeme, cumhurbaşkanının eski yakın korumasını 'dokunulmazlık, cezasızlık ve her şeye gücü yetme duygusuyla hareket ettiğini' belirtti.

500 euro para cezasına da çaptırılan Benalla, Fransız medyasının duruşmadan aktardığına göre bir yıllık hapis cezasını evde elektronik kelepçeyle çekecek.

2018'de Macron ile Elysee Sarayı'ndaki ekibi, Benalla'yı hemen görevden almadıkları, ancak olaydan 6 hafta sonra göstericilere saldırmasının videosu ortaya çıkınca kovdukları için sert eleştirilerle karşılaşmıştı.

'Ben bir haydut değilim'

Video, polisin kalabalığı kontrol operasyonu sırasında orada sadece gözlemci olarak bulunmaya izinli Benalla'nın polis kıyafetleri içinde göstericilere taciz ve saldırısını gözler önüne serdi. 'Sadece polise yardım etmek istediğini ve yasadışı bir şey yapmadığını' savunan Benalla, ayrıca 'diplomatik pasaportları kullanmasına izin verildiğini sandığını, ancak bir hata yaptığını' söyleyerek "Ben bir haydut değilim" demişti.

Fransa Cumhurbaşkanına verilen yetkilerin genişliği sorgulanıyor

Benallagate, Macron'un son derece merkezi yönetim tarzı ve Beşinci Cumhuriyet döneminde Fransa Cumhurbaşkanına verilen yetkilerin genişliği hakkında tartışmaları hararetlendirdi.

O dönemde Elysee'nin Benalla'yı korumaya çalıştığı suçlamalarını reddeden Macron'un nisanda yeniden seçilme şansı üzerinde eski koruması hakkındaki yargı kararının herhangi bir etkisinin olup olmayacağı bilinmiyor.  

Güncelleme Tarihi: 05 Kasım 2021, 18:03
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104