Mahkeme, Trump'ın temyiz başvurusunu reddetti

banner37

ABD Adalet Bakanlığı, nüfusları çoğunlukla Müslüman olan 7 ülkenin vatandaşlarına yönelik getirilen vize yasağını ülke genelinde geçici olarak durduran mahkeme kararını temyize götürdü.

banner87
Mahkeme, Trump'ın temyiz başvurusunu reddetti
banner90
banner99

Mahkeme, Trump'ın temyiz başvurusunun reddetti. Karar gerekçesinde "Anayasa'ya aykırılık" ifadesini kullanan mahkeme, Beyaz Saray ile Trump'ın kararnamesine karşı koyan eyaletlere daha fazla delil sunmak için Pazartesi gününe kadar süre verdi.

Washington eyaletine bağlı Seattle kentinde görev yapan federal yargıç James Robart, Cuma günü yeni Başkan Donald Trump’ın dünya genelinde protesto edilen başkanlık kararnamesini askıya alan bir hüküm kurdu.

Trump’ın geçen hafta çıkardığı kararname sonrası yaklaşık 60 bin vize iptal edildi.

Trump’ın mahkeme engeline takılan kararnamesi

“Yabancı Teröristlerin ABD'ye Girişinden Ülkeyi Korumak” başlıklı kararname, ABD’nin tüm mülteci programını 120 günlüğüne durduruyor.

Trump: Sözde yargıç…

Trump ise yargıç Robart’ın kararını “saçma” olarak nitelendirdi ve kısıtlamaları tekrar getirme sözü verdi: Seri tweet’lerinde Trump, Robart için “sözde yargıç” ifadesini de kullanırken, temyiz başvurusunun başarıya ulaşacağı iddiasında bulundu. Trump, “Bu sözde yargıcın temel olarak hukuk uygulamasını ülkemizden uzaklaştıran kararı, saçma ve tersine çevrilecek” ifadelerini kullandı.

 

 

Güncelleme Tarihi: 05 Şubat 2017, 13:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75