Maraş ve Kıbrıs müzakereleriyle ilgili karar tasarısı görüşüldü

banner37

Maraş ve Kıbrıs müzakereleriyle ilgili karar tasarısı görüşüldü
banner90
banner8

Avrupa Parlamentosu Genel Kurulunda, AB Yüksek Temsilcisi Josep Borrell’in katılımıyla yarın oylamaya sunulması planlanan Maraş ve Kıbrıs müzakereleriyle ilgili karar tasarısı görüşüldü.

Avrupa Parlamentosu Genel Kurulunda, AB Yüksek Temsilcisi Josep Borrell’in katılımıyla yarın oylamaya sunulması planlanan Maraş ve Kıbrıs müzakereleriyle ilgili karar tasarısı görüşüldü. Borrell, Maraş’ın BM Güvenlik Konseyi kararlarında belirtilen statüsüne saygı duyulmasını istediklerini, sahadaki gelişmelerden endişe duyduklarını ifade etti.

banner134
Kapalı Maraş’ın bir bölümünün açılması kararından dönülmesini istediklerini hatırlatan Josep Borrell, “Bu mesajı Türk muhataplarımıza ilettik. Ben de şahsen bunu Kıbrıslı Türklerin yeni liderine seçimden sonraki telefon görüşmemizde ilettim” diye konuştu.

Kıbrıs sorununun iki toplumlu, iki bölgeli federasyon çerçevesinde BM parametreleri uyarınca çözümü için AB kurumlarının destek vermeye hazır olduğunu yineleyen Josep Borrell, “Bu müzakereleri ve kalıcı çözüm bulunmasını desteklemeye hazırız. Doğu Akdeniz’de güvenli ve istikrarlı bir ortam oluşturulması çıkarımızadır” dedi.

Borrell, Doğu Akdeniz’deki durumun 10-11 Aralık’taki AB Liderler Zirvesi’nde ele alınacağını da hatırlatarak, “konu ile ilgili Türkiye ile iletişime devam etmeliyiz” ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Naim akbulut
Naim akbulut - 2 ay Önce

Referandum döneminde cezalandırdığınız Kıbrıs Türkü değilmi mükâfat landırdığınız Rum kesimi deyilmi şimdi maraşdan bahsedersiniz Federasyon bitti artık

Dr. Tayseer Al Shanableh
Dr. Tayseer Al Shanableh - 2 ay Önce

AB taraflı olduğunu teyit eden yeni bir karar. Sn. Borrell'e bilmiyorsa eğer müzakerelerin 50 yıldan fazla bir zamanda devam ettiğini ve Rumların Kıbrıs Türk halkı ile güç ve kaynak paylaşımı, eşit egemen hakları görmezden gelmesi sonucunda bir çözüme ulaştırlamadığını hatırlatmak lazım. 2004 de BM eski GS Kofi Annan'ın çözüm planına Kıbrıs Türk halkının evet dediğini Rumların ise planı ret ettiğini de hatırlatmak lazım. Crans Montana'da Rumların müzakere masasından kaçtığını da bilmesi gerek, BM ve AB tüm karar ve isteklerini yerine getiren Kıbrıs Türk tarafı izolasyon ve ambargoyu maruz bırakıldı. Bu iki yüzlü ve taraflı politikadan vazgeçmesi lazım AB, ve federasyon dayatmasına son vermesi lazım.

SIRADAKİ HABER

banner75