banner6

McDonald’s da Ukrayna savaşı nedeniyle Rusya’dan ayrılıyor

banner37

McDonald’s da Ukrayna savaşı nedeniyle Rusya’dan ayrılıyor
banner151 banner143

McDonald's, 30 yıl sonra Rusya'dan kalıcı olarak ayrılacağını söyledi ve oradaki restoranlarını satmaya başladı.

Hareket, Mart ayında oradaki 850 satış noktasını geçici olarak kapatmasının ardından geldi.

Fast food devi, kararı Ukrayna savaşının yol açtığı "insani kriz" ve "öngörülemeyen çalışma ortamı" nedeniyle aldığını söyledi.

1990'da Sovyetler Birliği'nin ekonomisini Batılı markalara açmasıyla Moskova'da açılan zincir, çıkışı da benzer sembolik ağırlık taşıyor.

Şirket, Rusya'daki tüm restoranlarının yerel bir alıcıya satışını sürdürdüğünü ve artık McDonald's adını, markasını ve menüsünü kullanmamaları için siteleri "ark açma" sürecini başlatmayı planladığını söyledi.

Ancak, ticari markalarını Rusya'da tutmaya devam edeceğini söyledi.

McDonald's, Rusya'da bir işletmeye sahip olmanın "artık savunulabilir" veya değerleriyle tutarlı olmadığını söyledi.

Zincir, önceliklerinin Rusya'daki 62.000 çalışanına herhangi bir satış tamamlanana kadar maaş almaya devam etmelerini sağlamak olduğunu ve "herhangi bir potansiyel alıcıyla gelecekteki istihdamları" olduğunu söyledi.

McDonald's başkanı ve CEO'su Chris Kempczinski, duyurunun "son derece zor" olduğunu ancak değerlerine bağlı kalmak istediğini söyledi.

"Değerlerimize bağlılığımız, Arches'ın orada parıldamasını artık sürdüremeyeceğimiz anlamına geliyor."

Bu hamle, Renault'nun ülkedeki işini sattığını açıklamasının ardından geldi . Fransız firma, otomobil üreticisi Avtovaz'daki %68 hissesinin bir Rus bilim enstitüsüne satılacağını, Renault Rusya'daki hisselerinin ise Moskova şehrine gideceğini söyledi.

Moskova, Renault'nun Rus varlıklarının artık devlet malı haline geldiğini söyledi - Ukrayna'nın işgalinden bu yana büyük bir yabancı işletmenin ilk kamulaştırılmasına işaret ediyor.

McDonalds 1990'da Moskova'da dükkân açtığında, son derece sembolikti - çürüyen Sovyetler Birliği'nin kalbine kök salan bir Amerikan kültürel ikonu.

Mart ayında Rus restoranlarını "geçici olarak" kapatan McDonalds, şimdi ülkede kalmasının değerleriyle tutarlı olmayacağını söylüyor.

Ancak alaycı kişiler, Ukrayna'daki savaşa karşı sesini yükseltmediği için sosyal medyada oldukça sesli eleştirilerle karşılaştıktan sonra bu sonuca varıldığını belirtebilirler.

Renault ayrıca başlangıçta Rusya'daki büyük yatırımlardan vazgeçme konusunda isteksizdi - Ukrayna Devlet Başkanı Zelensky tarafından Fransız parlamentosuna hitaben bir konuşma yapana kadar.

Şimdi, her iki şirket de kaçınılmaz olana boyun eğdi.

Ve 1990'ların başlarında, Rusya'nın dünyaya açıldığı o hareketli günler, eski bir tarih gibi görünüyor.

Geçen yıl Rusya ve Ukrayna, McDonald's'ın küresel satışlarının yaklaşık %9'unu oluşturdu.

Zincirin Ukrayna'daki 108 restoranı ihtilaf nedeniyle kapalı kalıyor, ancak şirket buradaki tüm çalışanlarına tam maaş ödemeye devam ediyor.

McDonald's başlangıçta Rusya'daki işini durdurmakta yavaş davrandığı için eleştirilerle karşı karşıya kaldı ve bazıları Mart ayında faaliyetlerini askıya almadan önce şirketin boykot edilmesi çağrısında bulundu .

Starbucks, Coca Cola, Levi's ve Apple gibi yüzlerce uluslararası marka, ülkenin Şubat ayında Ukrayna'yı işgal etmesinden bu yana Rusya'dan ayrıldı veya oradaki satışlarını askıya aldı.

Burger King ve Marks and Spencer dahil olmak üzere diğer firmalar, karmaşık franchise anlaşmaları nedeniyle mağazalarını kapatamadıklarını söylüyor .

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104