banner6

Meksika'da 'duvar'ı savundu

banner37

Meksika'ya ani bir ziyaret gerçekleştiren Cumhuriyetçi Parti Başkan adayı, iş adamı Donald Trump, Meksika sınırına duvar örülmesini savunarak, bunun ülkelerin "egemenlik hakkı" olduğunu söyledi.

Meksika'da 'duvar'ı savundu
banner150 banner150 banner151 banner152

ABD’de Kasım ayında gerçekleşecek genel seçimlerde yarışacak olan Trump, Meksika'nın başkenti Meksiko City'de, Meksika Devlet Başkanı Enrique Pena Nieto ile bir araya geldi.

Görüşmede, ABD-Meksika sınırına duvar örülmesi konusunun gündeme geldiği ancak bunun maliyetine değinilmediği belirtildi.

5 ortak amaç

Toplantıda, ABD ile Meksika arasında 5 ortak amacın belirlendiği ve bunların "yasa dışı göçmenlik, sınır güvenliğinin artırılması, uyuşturucu kartellerinin engellenmesi, iki ülke arasındaki ticari ilişkilerin geliştirilmesi, Kuzey Amerika imalat sanayisinin geliştirilmesi" olduğu ifade edildi.

Trump ve Nieto, görüşmenin ardından ortak basın toplantısına katıldı.
Görşümede, sınıra duvar örülmesi konusunun gündeme geldiğini ancak maliyetini kimin karşılayacağını konuşmadıklarını bildiren Trump, "Güvenli bir sınır olması, egemenlik hakkı ve ortak bir menfaattir. Fiziksel bir bariyer veya duvar inşa etmenin her iki ülkenin hakkı olduğunu kabul ediyoruz." dedi.

Yasadışı göçmenler konusu “insani felaket”

Trump, yasa dışı göçmenlik konusunu ise "insani felaket" olarak yorumladı.

Nieto da karşılıklı saygı, güven ve iş birliğine ihtiyaçları olduğunu ifade etti.
Donald Trump ile bazı konularda aynı fikirde olmadıklarını vurgulayan Nieto, iki ülke arasındaki iş birliğinin esas olduğunu anlattı.

"Kuzey Amerika Serbest Ticaret Anlaşması"nın iki ülke için faydaları olduğunu belirten Nieto, bunun geliştirilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Clinton'dan makyaj eleştirisi

Meksika'da Nieto, Trump'ı siyasi başarısızlığı üzerindeki dikkatleri dağıtmak için davet ettiği eleştirilerine maruz kaldı.

Demokrat Parti Başkan adayı Hillary Clinton ise iki siyasi arasındaki görüşmenin, "Trump'ın bir yıl içinde yaptığı hakaretler ve imalar için bir makyaj" olduğunu iddia etti.

 

Güncelleme Tarihi: 01 Eylül 2016, 09:24
banner350 banner343
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88