banner6

Mersin'de Akkuyu Nükleer Santrali'ne onay

banner37

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi, Akkuyu Nükleer Santrali’nin Çevre Düzeni Planı’na alınıp alınmayacağı konusunda yetkisinin olmadığını savunarak kararı Ankara’ya bıraktığını açıkladı.

Mersin'de Akkuyu Nükleer Santrali'ne onay
banner151 banner143

Meclis toplantısında konuyla ilgili olarak sert tartışmalar yaşandı.  Önergenin genel kurula okunmasının ardından, CHP grubu adına söz alan Esen Tuba Tol, belediyenin ilin bütününe dair planlama yapabileceğini, herhangi bir alanı boş bırakamayacağını, tasarruf yetkisini merkezi idareye devredemeyeceğini söyledi. Tol’un açıklamaları üzerine söz alan AKP’li meclis üyesi Kadir Canlı, parti olarak nükleer santrale karşı olmadıklarını söyledi ve çevrecileri ‘Mersin’in ve Türkiye’nin gelişmesini önlemeye çalışmakla, Almanya’dan gelenlerin sözleriyle hareket etmekle’ suçladı.

Önergenin kabul edilmesiyle Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi, Akkuyu Nükleer Santrali’nin planda ne şekilde yer alacağı konusunda yetkisini Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na bırakmış oldu

Oylama sonrasında çevreciler ve CHP’liler tepkilerini sloganlarla dile getirirken MHP’li başkan Kocamaz, ‘CHP’nin genlerinde mi var her şeyi anarşiye çevirmek’ diye bağırdı.

CHP mensupları ve çevreciler, kararı protesto etti.  Belediye Meclis Üyeleri ve kararı protesto eden çevreciler salondan atıldı.

Yaşanan olayın üzerine, kararı protesto edenler, olaya soyunarak tepki gösterdi.

Güncelleme Tarihi: 10 Ekim 2016, 23:25
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104