Morton: Kapsamlı çözüme ulaşılmasında Maraş konusu önemlidir

banner37

Morton: Kapsamlı çözüme ulaşılmasında Maraş konusu önemlidir
banner99

Wendy Morton, Maraş’ın Kıbrıs sorununa kapsamlı bir çözüme ulaşılmasında önemli olduğunu, İngiltere'nin Maraş konusunda BM Güvenlik Konseyi kararlarını desteklemeye devam ettiğini bildirdi.

İngiltere'nin Avrupa'dan Sorumlu Devlet Bakanı Wendy Morton, ülkesinin Maraş konusunu içeren Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin çeşitli kararlarını, özellikle 550 (1984) ve 789 (1992) sayılı kararları güçlü biçimde desteklemeye devam ettiğini bildirdi.

Wendy Morton, “İngiltere, 6 Ekim’de Maraş bölgesindeki plajın açılacağı duyurusunun yapılmasından ve 8 Ekim’de de açılmasından endişe duymaya devam etmektedir. Açıklamanın ardından Türkiye’ye Ankara Elçiliği aracılığıyla görüşünü belirtmiştir. Bu görüşler, New York’taki Birleşmiş Millletler’in Türk Temsilcisi ve Londra’daki Türkiye Büyükelçisi’yle yapılan görüşmede tahkim edilmiştir” dedi.
 

banner134
Londra’nın ilgili kararlara güçlü desteğini tekrarlayan Morton, İngiltere’nin, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne 9 Ekim’de kapalı bir toplantı yapılması çağrısında bulunduğunu, bu bağlamda, ilgili Güvenlik Konseyi kararlarını teyit eden BM Başkanlık Açıklaması’nı desteklediklerini kaydetti; açıklamadan duyulan derin endişeyi ifade etti.
 
Wendy Morton, Maraş’ın Kıbrıs sorununa kapsamlı bir çözüme ulaşılmasında önemli olduğunu, 19 Ekim’de Dışişleri Bakanı Raab’ın Türkiye Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’yla konuştuğunu BM Kıbrıs çözüm sürecinin başlamasının önemini belirttiğini söyledi.

Güncelleme Tarihi: 23 Ekim 2020, 22:13
YORUM EKLE
YORUMLAR
Teoman Ersöz
Teoman Ersöz - 1 ay Önce

Dişimiz kesmazse peksimeti yemeye boşu boşuna ağzımızı şapırdatmıyalım.BM kararlarını yok sayamayız.

SIRADAKİ HABER

banner75