banner6

Müzakereleri dondurma tavsiyesi Konsey'in gündeminde yok

banner37

Avrupa Birliği (AB) liderleri, yarın Brüksel'de düzenlenecek zirvede sığınmacı anlaşmasının devamı kapsamında Türkiye ile ilişkileri görüşerek, anlaşmanın devamına ve Türkiye'nin stratejik önemine vurgu yapacak.

Müzakereleri dondurma tavsiyesi Konsey'in gündeminde yok
banner8

Ankara'nın tepkisini çekmemek için Avrupa Devlet ve Hükûmet Başkanları Konseyi zirvesinin gündemine Avrupa Parlamentosu'nun (AP) Türkiye'nin AB katılım müzakerelerin dondurulmasına yönelik tavsiye kararı getirilmeyecek. Yayınlanacak sonuç bildirilerinde bu konuya yer verilmeyecek. Bunun yerine, terörle mücadele, yabancı savaşçılar, göç ve Suriye gibi konularda Türkiye ile işbirliğinin AB açısından büyük önem taşıdığı vurgulanacak. Böylece Avrupalı liderler, AP'ye, Türkiye konusunda aldıkları siyasi kararın "yok" hükmünde olduğu mesajını verecek.

AB Konseyi Başkanı Donald Tusk, zirve gündemi hakkında liderlere gönderdiği mektubunda, sığınmacı krizi, Türkiye-AB mutabakatının uygulanması, Ukrayna-AB Ortaklık Anlaşmasının onaylanması, Suriye'deki durum, Avrupa'nın güvenliği, ekonomik durum ve Brexit konularının ele alınacağını bildirdi.

Mektupta, zirvede, Türkiye-AB sığınmacı anlaşması, Ukrayna'yla yapılması öngörülen ortaklık anlaşması gibi başlıkların ardından Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande'ın Ukrayna'daki Minsk ateşkes süreci ve Suriye'deki durum hakkında değerlendirmelerde bulunacağına değinildi.

Anastasiadis müzakereler hakkında bilgilendirecek

Kıbrıs Cumhuriyeti Başkanı Nikos Anastasiadis'in Kıbrıs müzakerelerinde son durum hakkında liderleri bilgilendireceği belirtilen mektupta, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg'in katılımıyla AB-NATO işbirliği ve Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Mario Draghi'nin katılımıyla Avrupa'daki ekonomik durumun ele alınacağı, bu konuların ardından, İngiltere'nin AB'den ayrılık sürecine ilişkin 27 AB üyesi ülke liderinin gayri resmi bir toplantı yapacağı kaydedildi.

banner134

Türkiye'nin stratejik önemi vugulanacak

Diplomatik kaynaklara göre liderler zirvede Türkiye'yle yapılan sığınmacı anlaşmasının devamı kapsamında Türkiye'nin stratejik önemini vurgulayacak. Türkiye'deki Suriyeli sığınmacıların AB ülkelerine yerleştirilmesi, sığınmacılara dönük mali yardımlar, Gümrük Birliğinin güncelleştirilmesi gibi konuları içeren anlaşmaya dair AB ülkelerinin yükümlülükleri hatırlatılacak.

İsminin açıklanmasını istemeyen üst düzey bir AB yetkilisi, "AB Konseyi olarak, Türkiye-AB sığınmacı mutabakatının uygulanmasına sadığız. Tüm AB üyesi ülkelerin de aynı yaklaşımda olduğunu düşünüyorum. Türkiye'yle yapılan anlaşma işe yarıyor. Hem AB'de hem de Türkiye'de kamuoyu önünde yaşanan tartışmalardan dolayı tansiyon yükseliyor. Bu anlaşma nedeniyle Avrupa'ya sığınmacı akını dramatik ölçüde düştü. Tüm AB üyesi ülkelerin sığınmacı anlaşması temelinde Türkiye'yle çalışmaya devam edeceği konusunda hiç şüphem yok." değerlendirmesinde bulundu.

Anastasiadis'in Kıbrıs müzakereleri konusunda son durumu anlatmak istediğini hatırlatan yetkili, "Kıbrıs konusunda bir sonraki müzakereler ocak ayında yapılacak. Zamanlama çok önemli. Kıbrıs, bizim Türkiye'yle ilişkilerimiz açısından da önemli bir konu." dedi.

Foto: Arşiv

Güncelleme Tarihi: 14 Aralık 2016, 16:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104