banner6

NASA fotoğrafı yayınladı: Mars'taki kapı şoka uğrattı!

banner37

ABD Kongresi UFO'lar hakkında açık bir oturum düzenlemeye hazırlanırken Mars'tan gelen görüntü gündeme bomba gibi düştü. Mars'ta çekilen yeni fotoğraf, NASA'nın Curiosity gezgini tarafından çekildi.

NASA fotoğrafı yayınladı: Mars'taki kapı şoka uğrattı!
banner150 banner151 banner143

İnsanlar gökyüzüne baktığı sürece, gerçekte orada olmayan şeyler gördük: Bzen takımyıldızlardaki resimler, bazen Ay'daki bir yüz, bazen de Çinli bilim adamları tarafından tespit edilen ve daha sonra bir kaya olduğu ortaya çıkan "gizemli bir kulübe".

NASA SESSİZLİĞİNİ KORUYOR

Yayınlanır yayınlanmaz sosyal medyanın en çok konuşulan konusu haline gelen fotoğraf, 7 Mayıs'ta Curiosity kameralarından biri tarafından çekildi. NASA tarafından yayınlanan ve Mars'ta çekilen fotoğraf, kayaya oyulmuş bir kapıyı gösteriyor gibi görünüyor. NASA fotoğraf hakkında henüz bir açıklama yapmadı ancak görüntü gündem yarattı.

UZAYLI YAŞAMIN KANITI MI?

Geçen hafta Curiosity tarafından yakalanan grenli görüntü, kaya yüzeyindeki dikdörtgen şeklindeki bir boşluğu açıkça gösteriyor. Hal böyle olunca kaçınılmaz olarak, kapı benzeri görüntüyü göre herkes Kızıl Gezegen'deki uzaylı yaşamın kanıtı olarak gösteren komplo teorileri üretti.

BİLİM İNSANLARINDAN AÇIKLAMA

Bilim insanları, daha yakından bakarsanız, Mars'taki "kapı" için basit açıklamanın aslında fotoğrafın içinde yer aldığını söyledi. Imperial College London'dan Profesör Sanjeev Gupta, Daily Telegraph gazetesine yaptığı açıklamada, kapı gibi görünen dikdörtgen şeklindeki boşluğun, "normal jeolojik süreçler" yoluyla oluştuğuna dair kanıt olduğunu gösteriyor. 

BİRKAÇ YÜZ MİLYON YIL İÇİNDE... 

"Kapının" içinde, kayadaki bir oyuğu gösteren derin bir çatlak veya yarık görülüyor: Hem Mars'ta hem de Dünya'da meydana gelen ve son birkaç yüz milyon yıl içinde herhangi bir zamanda gerçekleşmiş olabilecek bir şey.

NASA ile Curiosity görevinde çalışan Profesör Gupta, "Çatlaktan Mars ve Dünya'da bol miktarda var, onları üretmek için deprem benzeri sallantılara ihtiyaç yok" ifadelerini kullandı. Profesör Gupta, açıklamalarını "Görüntüde garip bir şey yok, bunlar sadece normal jeolojik süreçler" diyerek sürdürdü.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110