NATO, Moskova ve Minsk'i Müttefiklerini tehdit etmemeleri konusunda uyardı

banner37

NATO, Moskova ve Minsk'i Müttefiklerini tehdit etmemeleri konusunda uyardı
banner90
banner99

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Belarus ve Rusya'yı, İttifak'ın üyelerini tehdit etmemeleri konusunda uyardı.
Kuzey Atlantik İttifakı ile Belarus'un arası, Minsk yönetiminin bir sivil yolcu uçağını inişe zorlayıp, içindeki muhalif gazeteciyi tutuklamasının ardından daha da kötüleşti.
Stoltenberg, Welt am Sonntag gazetesine verdiği mülakatta, "Acil bir durumda, Minsk ve Moskova'dan gelen her türlü tehdide karşı elbette her bir müttefiki korumaya ve savunmaya hazırız" dedi.
"İhtiyatlıyız ve Belarus'ta olup bitenleri çok yakından takip ediyoruz." ifadesini kullanan Stoltenberg, Belarus'un gün geçtikte Rusya'ya daha fazla bağımlı hale geldiğini söyledi.
NATO'nun son aylarda Moskova ile Minsk arasındaki yakın işbirliğinden ciddi şekilde endişe duyduğunu belirten Stoltenberg, "Rusya'nın geçmişte Ukrayna, Gürcistan ve Moldova gibi devletlerin toprak bütünlüğünü büyük ölçüde ihlal ettiğini müdahade etmek durumunda kaldık." sözleriyle Belarus'un da benzer bir sürece ya da duruma maruz kalabileceği imasında bulundu.

banner134
Daha fazla spekülasyon yapmak istemediğini dile getiren Stoltenberg, "NATO bir savunma ittifakıdır" dedi.
İki hafta önce Belarus Devlet Başkanı Aleksander Lukaşenko, iki AB başkenti olan Atina ile Vilnius arasında sefer yapan Ryanair'e ait ticari uçağı zorla Minsk'e indirme emri verdi. Uçakta bulunan muhalif gazeteci Roman Protasevich ve kız arkadaşı Sofia Sapega gözaltına alınarak tutuklandı.
Belarus, muhalif gazeteciyi yakalamak için yolcu uçağını zorla Minsk'e indirdi
Avrupa Birliği, Belarus'a yaptırımlarla karşılık verirken, Rusya Devlet Başkaın Vladimir Putin, Belarus lideri Aleksander Lukaşenko'yu ağırladı ve Moskova'nın Minsk'e 500 milyon dolar kredi desteği vereceğini söyledi.
Putin ayrıca Batı ile olan çatışmasında Lukaşenko'ya sağladığı desteğin devam edeceğinin de altını çizdi.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75