Ne yapacaklarını şaşırdılar! Yunanistan’dan ABD’ye ‘Doğu Akdeniz’deki sondaj geriliminin sona erdirilmesi için yardım’ çağrısı

banner37

Ne yapacaklarını şaşırdılar! Yunanistan’dan ABD’ye ‘Doğu Akdeniz’deki sondaj geriliminin sona erdirilmesi için yardım’ çağrısı
banner90
banner8

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Atina’yı ziyaret eden ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’dan, Doğu Akdeniz’de Türkiye ile Güney Kıbrıs arasındaki doğal gaz sondaj geriliminin sona erdirilmesi için yardım istedi.

Miçotakis, Pompeo’ya, Türkiye’nin bölgedeki faaliyetlerinin ‘Kıbrıs’ın egemenlik haklarını alenen ihlal ettiğini’ söyledi.

banner134
Miçotakis, “ABD’nin Doğu Akdeniz bölgesinde özel çıkarı var. Kıbrıs sadece gayet açık olan uluslararası hukukun uygulanmasını istiyor. ABD’nin olumlu katkısının bölgede daha verimli bir işbirliği ve yapıcı bir nihali oluşuma öncülük edeceğini umuyorum” dedi.

Kıbrıs Cumhuriyeti de Türkiye’nin hidrokarbon arama faaliyetleri kapsamında sondaj gemisi Yavuz’un yeniden Doğu Akdeniz’e gönderileceği açıklamasına tepki gösterip Ankara’nın bu kararla ‘gerilimi ciddi bir şekilde artırdığı’ açıklaması yapmıştı.

Yavuz sondaj gemisinin yeniden Doğu Akdeniz’e gönderildiğini, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez duyurmuştu.

Güney Kıbrıs açıklamasında “Bu yeni provokasyon, Türkiye’nin Avrupa Birliği’nin ve uluslararası toplumun tekrar tekrar yaptığı yasadışı faaliyetlerine son vermesi çağrılarına meydan okumasına bir örnektir” dedi.

Güncelleme Tarihi: 05 Ekim 2019, 14:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75