banner6

New York Trump'ı hoş karşılamadı

banner37

ABD Başkanı Donald Trump, iki günlük programı kapsamında geldiği New York'ta protestolarla karşılandı. Trump, başkanlığı döneminde ilk kez geldiği New York'taki evinin bulunduğu TrumpTower önünde protesto edildi.

New York Trump'ı hoş karşılamadı
banner151 banner143

Göstericiler arasında yer alan New York Meclis Başkanı Melissa Mark-Viverito, Trump'ı kastederek, "Ona 'New York'a hoş geldin' demiyoruz." ifadesini kullandı.

Kuzey Kore konusunda savaş yanlısı ifadeleri ve Virginia'nın Charlottesville kentindeki ırkçı saldırının da tetiklemesiyle binlerce New Yorklu farklı noktalarda başladıkları protestolarına TrumpTower'a doğru yürüyerek devam etti.

42. Cadde'deki New York Halk Kütüphanesi önünde toplanan savaş karşıtı grup "barış" ve "aşk" şarkıları söyledi. "Siyahların hayatı önemlidir." sloganı atan göstericiler, "Savaşa hayır" yazılı pankart da açtı.

Protestocular ile destekçiler arasında tartışma

Büyük bölümü trafiğe kapatılan 5. Cadde'de toplanan protestocular, TrumpTower'a gelişi sırasında Donald Trump aleyhine slogan attı. Trump destekçisi yaklaşık 10 kişilik grup ise Amerikan bayrakları ve pankartlar taşıdı. Zaman zaman iki grup arasında tartışmalar yaşandı.

Polisin yoğun güvenlik önlemi aldığı bölgedeki gösteriler gece geç saatlere kadar sürdü.

Bu arada, Central Park'ın güneydoğusundaki meydana konulan, kırmızı kravatı olan devasa bir şişme Trump maketi alandan geçenlerin ilgisini çekti.

Trump'ın, "çalışma tatili" olarak ifade ettiği New York ziyaretinin iki gün sürmesi bekleniyor.

Charlottesville kentinde, 12 Ağustos'ta Trump destekçisi Neonazi ve beyaz Amerikalıların üstünlüğünü savunan KuKlux Klan gibi ırkçı grupların protesto eyleminde, ırkçı bir gencin kalabalığın üzerine aracını sürmesiyle bir kadın ölmüş, 19 kişi yaralanmıştı. Bu kentte aynı gün eylemleri izleyen polise ait helikopter düşmüş, iki polis hayatını kaybetmişti.

CEO istifaları sürüyor

Bu arada merikalı teknoloji devi Intel ve spor ürünleri şirketi Under Armour'ın icra kurulu başkanları (CEO), ABD Başkanı Donald Trump'a danışmanlık yapan "Amerika Sanayi Konseyi"nden ayrıldıklarını açıkladı. Konseyden ülkede hafta sonunda yaşanan şiddet olaylarının ardından istifa eden CEO sayısı böylece 3'e çıktı.
      
Intel'in CEO'su Brian Krzanich ve Under Armour'ın CEO'su Kevin Plank, Trump'ın iş dünyasıyla fikir alışverişi yapabilmek için kurduğu Amerika Sanayi Konseyinden çekilen son iş dünyası temsilcileri oldu.     

Krzanich, yaptığı yazılı açıklamada, "Kutuplaşmış siyasi iklimin, Amerikan sanayisindeki zayıflama da dahil olmak üzere önemli meselelere zarar verdiğine dikkati çekmek için istifa ettim." ifadesini kullandı.     

Plank ise Twitter'dan, "Under Armour yaratıcılık ve sporla ilgileniyor, siyasetle değil. Konseyde bulunma fırsatından ötürü müteşekkirim ancak geri çekilme kararı aldım." paylaşımında bulundu.      

Amerika'nın önde gelen yöneticilerini buluşturan konseyden, Intel ve Under Armour CEO'larının istifalarıyla Trump'ın danışmanlık konseyinden son 24 saat içinde ayrılan yöneticisi sayısı 3'e yükseldi.     

İlk istifa konseyin tek siyasi temsilcisinden geldi     

Virginia eyaletinin Charlottesville kentinde hafta sonu aşırı milliyetçi Amerikalıların yaptığı yürüyüş ve karşı grupların gösterileri sırasında şiddet olayları sonrasındaki ilk ayrılma kararı, Amerikalı ilaç üreticisi Merck'in CEO'su Kenneth Frazier'den gelmişti.     

Konseydeki tek siyahi iş dünyası temsilcisi olan Frazier, danışmanlık görevinden aşırılığa ve hoşgörüsüzlüğe karşı çıkma konusunda hissettiği kişisel sorumluluktan ötürü çekildiğini bildirmişti. Frazier, Trump'ın şiddet olaylarını kınarken ırkçılardan direkt olarak bahsetmemesini eleştirmişti.     

ABD Başkanı Trump, Frazier'ın konseyden ayrılma kararına kısa süre içinde sosyal medyadan tepki göstererek, "Merck'in Kennett Frazier'ı, şimdi Sanayi Konseyinden ayrıldığına göre astronomik ilaç fiyatlarını düşürmeye daha fazla vakti olur. Merck yüksek ilaç fiyatlarında lider. Ayrıca Amerikan istihdamını yurt dışına götürüyor. İstihdamı geri getir ve ilaçları düşür." eleştirisinde bulunmuştu.     

Trump, daha sonra Beyaz Saray'da yaptığı basın açıklamasında ise ırkçı grupları hedef alarak, "KKK (Ku Klux Klan), Nazi taraftarları, beyazların üstün olduğunu düşünenler ve diğer nefret grupları Amerikan değerlerinin aksini savunmaktadır." demişti.     

Virginia eyaletinin Charlottesville kentinde hafta sonu aşırı milliyetçi Amerikalıların yaptığı yürüyüş ve karşı grupların protesto gösterileri sırasında şiddet olayları yaşanmıştı.     

Kente olağanüstü hal ilan edilmesine neden olan olaylarda, aşırı milliyetçi 20 yaşındaki bir kişinin, aracını kasten ırkçılık karşıtlarının üstüne sürmesi sonucu bir kişi hayatını kaybetmiş, pek çok kişi yaralanmıştı.     

 

 

Güncelleme Tarihi: 15 Ağustos 2017, 11:03
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104