O'Brien: Yardımlar çocuk, hasta ve yaşlılar için çok önemli!

banner37

Birleşmiş Milletler (BM) İnsani Yardımlardan Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı ve Acil Durumlar Koordinatörü Stephen O'Brien, ABD ve Rusya’nın geçen hafta Suriye’deki çatışmaların durması için yaptığı anlaşmadan sonra Suriye’ye gidecek yardım konvoyunun çıkmadığını söyledi.

O'Brien:  Yardımlar çocuk, hasta ve yaşlılar için çok önemli!
banner99

O’Brien konuyla ilgili olarak yazılı açıklamada bulundu.  O’Brien açıklamasında, güvenlik koşullarının yerine getirilmediği gerekçesiyle  Halep'in doğusunda mahsur kalan 275 bin kişi için hazırlanan yardımların yer aldığı 20 kamyonluk konvoyun yola çıkmadığını belirtti.

banner134
Konvoyun bu sabah yola çıkmasının planlandığını ancak bunun gerçekleşmediğini ifade eden O'Brien, ‘BM yardım konvoylarının Halep'e ulaşmak için halen Türkiye'den Suriye'ye geçememiş olmasının üzüntüsü ve hayal kırıklığı içindeyim.’ dedi.

7 Temmuz 2016 tarihinden bu yana Halep’in doğusuna yardım gitmediğini belirten O’Brien, tüm taraflara gerekli güvenlik koşullarını temin etmeleri, çatışanlar üzerinde etkisi olan ülkelere de taraflara baskı yapmaları çağrısında bulunarak yardımların çatışma altındaki bölgelerde bulunan özellikle çocuk, hasta ve yaşlılar için çok önemli olduğunu ifade etti.

Güncelleme Tarihi: 19 Eylül 2016, 18:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75