banner6

Omicron'un aşılardan kaçabilen yeni bir alt türü çıkabilir

banner37

Omicron'un aşılardan kaçabilen yeni bir alt türü çıkabilir
banner151 banner143

BioNTech'in CEO'su Prof. Dr. Uğur Şahin, son çalışmaların daha önce geliştirilen aşıların, corona virüsün Omicron varyantına karşı daha az etkili olduğunu gösterdiğini söyledi. Şahin, sağlık düzenleyicilerinin, klinik veri gerektirmeden en yeni virüs türlerini hedefleyen Covid-19 aşılarını onaylayıp onaylamama konusunda ay sonuna kadar karar vermeleri gerektiğini vurguladı. Bununla birlikte Şahin, ülkeler sonbaharda aşılama kampanyalarını yeniden başlatmaya hazırlanırken, Omicron'un aşıların korumasından tamamen kaçan bir alt çeşidinin ortaya çıkabileceği konusunda uyardı. 

 Financial Times’a (FT) konuşan Uğur Şahin, sağlık kurumları tarafından,  Omicron'a karşı güncellenmiş  yeni bir aşıya izin verilip verilmeyeceği konusundaki tartışmanın daha “acil” hale geldiğini söyledi.

Uğur Şahin uyardı: Omicron'un aşılardan kaçabilen yeni bir alt türü çıkabilir - 2

Bu ay, bilim dergisi Nature'da yayımlanan iki çalışma,  BA.1 olarak bilinen Omicron varyantına karşı halihazırda kullanılan aşıları, güçlü bir antikor yanıtı sağlamadığını gösterdi. Bu durum, BA.1 ile mücadele için geliştirilmekte olan yeni aşıların daha iyi korumayı sağlayabileceğini düşündürdü.

Uğur Şahin uyardı: Omicron'un aşılardan kaçabilen yeni bir alt türü çıkabilir - 3

"ZAMAN İLERLİYOR"

Şahin, “Zaman ilerliyor. BioNTech ve Moderna gibi hızlı mRNA teknolojisini kullanan firmalar için bile seri aşı üretimine başlamak  üç ay sürebilir. Eğer yeni klinik veriler gerekirse, bu süreç dört aydan daha uzun sürebilir” diye konuştu.

Uğur Şahin uyardı: Omicron'un aşılardan kaçabilen yeni bir alt türü çıkabilir - 4

Buna karşın Şahin, “Ek klinik denemelere gerek kalmadan aşıyı güncellleyebiliriz” dedi. Şahin, güvenlik verilerinin orjinal aşı ve Omicron'a özel atış için yapılan denemelerden farklı olmayacağını, çünkü sadece "corona virüsün başak proteinin birkaç amino asidini değiştireceklerini" sözlerine ekledi.

Uğur Şahin uyardı: Omicron'un aşılardan kaçabilen yeni bir alt türü çıkabilir - 5

Diğer taraftan, BioNTech CEO’sunun çağrısı, ABD Gıda ve İlaç İdaresi'nin (FDA) üreticilerleş hızla yayılan Omicron'un alt varyantları (BA.4 ve BA.5)için aşı arayışında olduğunu açıklamasıyla birlikte geldi.

FDA'nın Biyolojik Değerlendirme ve Araştırma Merkezi Direktörü Peter Marks, kurumun, sonbaharda uygulanacak güçlendirici aşının,  baskın varyantlarla eşleşmesini sağlamak için  tüm seçenekleri araştırdığını aktardı.

Uğur Şahin uyardı: Omicron'un aşılardan kaçabilen yeni bir alt türü çıkabilir - 6

Aşı üreticileri  Omicron'u hedef alan aşılarla ilgili klinik deneylerden elde edilen verileri yayınlamaya başladı. İlk veriler, Moderna'nın aşısının,  Omicron'a a karşı önceki aşısına göre daha iyi çalıştığını gösterdi. BioNTech ve Pfizer, yayınlanmamış verilerinin gönderimlerini bu hafta düzenleyicilere göndermeye başladı.

Uğur Şahin uyardı: Omicron'un aşılardan kaçabilen yeni bir alt türü çıkabilir - 7

Uluslararası İlaç Koalisyonu Düzenleyici Otoriteler ay sonunda bu verileri görüşmek üzere toplanacak. FDA ayrıca danışma toplantısını Haziran ayı sonlarında yapacak, ancak geçişi Temmuz ayına kadar yapıp yapmama konusunda karar vermeyecek. Marks geçen ay, yeni bir aşının yeni türlerle mücadelede mevcut versiyondan en az yüzde 10 daha iyi olması gerektiğini söyledi.

Uğur Şahin uyardı: Omicron'un aşılardan kaçabilen yeni bir alt türü çıkabilir - 8

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ise bağışıklık tepkilerini genişletmek için Omicron hedefli bir atışın üçüncü bir doz olarak kullanılmasını destekledi.

Uğur Şahin uyardı: Omicron'un aşılardan kaçabilen yeni bir alt türü çıkabilir - 9

Ancak DSÖ’nün baş bilimcisi Soumya Swaminathan, varyanta uyarlanmış aşıları orijinal aşılarla karşılaştıran daha fazla kanıt beklenildiğini duyurdu.

Uğur Şahin uyardı: Omicron'un aşılardan kaçabilen yeni bir alt türü çıkabilir - 10

Swaminathan, “Mevcut aşılardan elde edilen verilere dayanarak, DSÖ dördüncü dozun çoğu insan için önemli bir fark yarattığına ikna olmadı” dedi.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104