banner6

Özel jetler, tatiller ve lüks hediyeleri kabul etmiş... Türkiye düşmanı senatöre soruşturma

banner37

Türkiye karşıtı sert açıklamaları ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hakkındaki eleştirileriyle bilinen ABD'li Senatör Bob Menendez ve Ermeni asıllı eşi Nadine Arslanian federal soruşturma altında.

Özel jetler, tatiller ve lüks hediyeleri kabul etmiş... Türkiye düşmanı senatöre soruşturma
banner150

banner150 banner150

ABD'deki 8 Kasım'da gerçekleşen ara seçimde, Demokratlar Senato'da, Cumhuriyetçiler de Temsilciler Meclisi'nde zafer kazandı. Kritik oylama sonrasında ise harekete geçen bazı Yunan yanlısı ABD'li siyasetçiler, Türkiye karşıtı açıklamalarına ağırlık vermeye başladı. Bunların başında, yeniden seçilen unan asıllı ABD'li siyasetçi Chris Pappas önderliğindeki bir grup ABD'li isim yer alıyor. Pappas ve sayıları 20'mi aşan bir grup ABD'li, Türkiye'ye F-16 satışının engellenmesi için çok sert bir mektup yazdı. Mektupta, Türkiye'ye F-16 ve modernizasyon kitlerinin satılmaması için talepte bulunuldu ve gerekçeler gösterildi.

"KENDİMİ GÜNEY KIBRIS'IN TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜNE ADADIM"

Mektubun ortaya çıkmasından sonra ise, ABD'li Senatör Bob Menendez'den yeni açıklamalar geldi. Çevrimiçi düzenlenen bir programa katılan ve Rum Kesimi'nden isimlerin de yer aldığı platformda konuşan ABD Senato'su Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Menendez, Kıbrıs'tan bütün Türk askerlerinin ayrılması gerektiğini söyleyerek, F-16 konusunu gündeme getirdi. Kıbrıs sorununun uzun bir süredir destekçisi olduğunu vurgulayan Menendez, şöyle dedi:

"TÜRKİYE'YE F-16 SATIŞINA ONAY VERMEYECEĞİM"

Özel jetler, tatiller ve lüks hediyeleri kabul etmiş... Türkiye düşmanı senatöre soruşturma

Ben Kıbrıs sorununun uzun bir süredir destekçisi olmaktan dolayı gurur duyuyorum. Bildiğiniz gibi ben Güney Kıbrıs'ın toprak bütünlüğüne tamamen kendimi adadım. Kıbrıs Rum Kesimi'ne uygulanan silah ambargosunu kaldırdığını hatırlatan Menendez, "Bu önemli bir gelişme fakat daha yapacak işlerimiz var" ifadelerini kullandı ve ekledi:

Özel jetler, tatiller ve lüks hediyeleri kabul etmiş... Türkiye düşmanı senatöre soruşturma

ABD, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ellerine F-16 savaş jetleri vermemeli. Bütün bölgede saldırganlığı bırakmadan Türkiye'ye herhangi bir F-16 uçağının satışına onay vermeyeceğim.

Bob Menendez, Türkiye karşıtı sert açıklamalarını peş peşe sıralarken, ABD'nin seçkin gazetelerinden biri olan Wall Street Journal, senatörün soruşturma altında olduğunu ortaya çıkardı. Federal savcılar, Menendez'in eşinin New Jersey'li siyasetçiden iyilik isteyen kişilerden hediye veya hizmet alıp almadığını inceliyor.

Özel jetler, tatiller ve lüks hediyeleri kabul etmiş... Türkiye düşmanı senatöre soruşturma

Kaynaklar, ABD'nin New York Güney Bölgesi savcılığının Menendez'in 2020'de evlendiği eşi Nadine Arslanian'ın iş ortaklarını mahkemeye celp ettiğini söyledi. Son aylarda çıkarılan mahkeme celplerinde hem Arslanian hem de Menendez hakkında bilgi istendi.

Yetkillerin Arslanian'a olan ilgisi daha önce rapor edilmemişti. Savcıların Arslanyan hakkında tam olarak hangi bilgileri aradıkları tespit edilemedi.

Soruşturma, Bay Menendez'e karşı açtığı ve yanlış yargılamaya yol açan 2015 kamu yolsuzluk davası ile ilişkili değil. Bir Demokrat olan Menendez, 2006 yılından bu yana ABD senatörü ve Senato Dış İlişkiler Komitesi başkanı olarak görev yapıyor.

ABD savcılığının sözcüsü, konuyla ilgili yorum yapmaktan kaçındı. Arslanian ve Menendez'in avukatları ise, yorum taleplerine yanıt vermedi.

VİZE KARŞILIĞINDA ÖZEL JETLER VE HEDİYELER

Menendez'in temsilcisi, senatörün bir soruşturmadan haberdar olduğunu söylediği önceki bir açıklamaya atıfta bulundu. Menendez'in danışmanı Michael Soliman, "Her zaman olduğu gibi, herhangi bir resmi soruşturma yapılması durumunda, senatör kendisinden veya ofisinden talep edilen her türlü yardımı sağlamaya hazırdır" dedi.

Özel jetler, tatiller ve lüks hediyeleri kabul etmiş... Türkiye düşmanı senatöre soruşturma

New Jersey'li avukat Antranig Aslanian da soruşturma kapsamında mahkemeye çağrıldı. Aslanian'ın Nadine Arslanian'ın uzun süredir arkadaşı olduğu ve her ikisinin de Ermeni asıllı olduğu bildiriliyor. Aslanian, Journal'a savcıların ne aradığını bilmediğini söyledi.

KARARLARINI KARISI ETKİLİYOR

Menendez'e karşı 2015 yılında açılan davada savcılar, Floridalı göz doktoru Dr. Salomon MelgenWin yabancı kız arkadaşlarına vize alması karşılığında doktordan özel jet uçuşları, tatiller ve diğer hediyeler için yaklaşık 1 milyon dolar kabul ettiğini iddia etti. Müfettişler ayrıca Menendez'in Melgen'in kazançlı hükümet sözleşmelerini güvence altına almasına yardım etmesi karşılığında ağır siyasi bağışlar aldığını ileri sürdü.

New Jersey'nin kıdemli senatörü Menendez, 2006'dan beri görevde ve Senato Dış İlişkiler Komitesi'nin de başkanı. Nadine Arslanian ile Bob Menendez 2020 yılında evlenmişti. Ermeni Amerikalı Nadine Arslanian, Kongre’de kabul edilen Ermeni Soykırımını Tanıma Yasası’nın mimarı Bob Menendez’in dış politika kararlarını etkileyen biri olarak biliniyor.

Güncelleme Tarihi: 28 Ağustos 2023, 12:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner34

banner75

banner88

banner104