banner6

Papa Francis, Midilli Adası'nda sığınmacı kampını ziyaret etti

banner37

Papa Francis, Midilli Adası'nda sığınmacı kampını ziyaret etti
banner150 banner150 banner151 banner143

Vatikan Devlet Başkanı Papa Francis, 3 günlük Yunanistan ziyaretinin ikinci gününde Midilli Adası'ndaki Karatepe Sığınmacı Kampı'nı ziyaret etti.
Papa Francis'i, Midilli Adası'nda Yunanistan Cumhurbaşkanı Katerina Sakelaropulu karşıladı.
Midilli Havalimanı'ndan, Karatepe Sığınmacı Kampı'na geçen Papa Francis, kampta da Yunanistan Göç ve İltica Bakanı Notis Mitarakis tarafından karşılandı.
Papa Francis, Midilli'deki kampta, sığınmacıları selamlayarak çocuklarla ve bazı sığınmacılarla sohbet etti.
Burada yaptığı konuşmada, mülteci sorununun sadece Orta Doğu, Kuzey Afrika, Yunanistan ve Avrupa'ya ait bir sorun değil, tüm dünyaya ait bir sorun olduğunu vurgulayan Papa Francis, sığınmacılara destek eli uzatan herkese teşekkür etti.
Papa Francis, "Avrupa'da mülteci sorunu sanki kendilerini hiç ilgilendirmiyormuş gibi davrananlar var." diyerek çok sayıda sığınmacının zor şartlar altında yaşadığına dikkati çekti.
Sınırları korumak için ortak bütçelerden duvar ve tel örgü inşa etmeye yönelik önerileri "üzücü" olarak değerlendiren Papa Francis, sorunların bu şekilde çözülemeyeceğini kaydetti.
Sakelaropulu da konuşmasında, "Yunanistan, mülteci ve göçmen krizinde orantısız bir yük kaldırdı." diyerek bu sorunlarla mücadelenin ulusal sınırları aştığını ve Avrupa'nın ortak sorumluluğu olduğunu ifade etti.
PAPA FRANCİSCUS'UN MİDİLLİ ADASI'NA İKİNCİ ZİYARETİ
Papa Francis, Midilli Adası'nı 2016'da ziyaret etmiş, ziyarette kendisine dönemin Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, Fener Rum Patriği Bartholomeos ve Atina Başpiskoposu Yeronimos eşlik etmişti. Moria Sığınmacı Kampı'nı da ziyaret eden Papa Francis, Vatikan'a, 6'sı çocuk 12 sığınmacıyla dönmüştü.

banner343
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110