Pelosi’den Beyaz Saray’a 24 saat süre

banner37

Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, bugün sunacakları bir karar tasarısıyla, kabinesinden, Başkan Trump'ı görevden uzaklaştırmak için ABD Anayasası'nın 25'inci ek maddesini yürürlüğe koymasını isteyeceklerini söyledi

Pelosi’den Beyaz Saray’a 24 saat süre
banner90
banner8

Pelosi, Demokrat Partili Kongre üyelerine gönderdiği mektupta, Başkan Yardımcısı Mike Pence'in 24 saat içinde bu çağrıya yanıt vermemesi durumunda Temsilciler Meclisi'nin azil sürecini işletmeye başlayacağını kaybetti.

Mektupta, "Anayasamızı ve demokrasimizi korumak için acilen harekete geçeceğiz çünkü Başkan hem Anayasa hem de demokrasiye yönelik çok yakın bir tehdit unsuru oluşturmaktadır. Başkanın demokrasimize yönelik devam eden korkunç saldırılarının boyutu genişlemekte, buna bağlı olarak da bir an önce harekete geçme aciliyeti artmaktadır" ifadeleri kullanıldı.

Trump'ı başkanlığının son günlerinde görevden uzaklaştırma çabaları, geçen Çarşamba günü yandaşlarının Kongre binasını kuşatmasından sonra gündeme geldi.

Trump ya da Beyaz Saray, Pazar günü Pelosi'nin tasarısına ilişkin herhangi bir açıklama yapmadı.

banner134
20 Ocak'ta yemin ederek göreve başlayacak olan 3 Kasım seçmlerinin galibi Joe Biden ise Trump'ın görevden azledilmesine ilişkin hareketi şimdilik uzaktan izleme politikası yürütüyor.

Demokratlar Azil Tasarısını Pazartesi Sunmayı Planlıyor

Biden, Pazar günkü Twitter paylaşımında, "10 gün içinde hep briikte ileriye doğru hareket ediyor ve yeniden yapılanıyoruz" ifadelerini kullandı.

Pelosi'nin Kongre'de sağ kolu olan Demokrat Partili liderlerden Güney Carolina temsilcisi Jim Clyburn ise Fox News Sunday programında, Temsilciler Meclisi'nin azil soruşturması konusunda birkaç güç içinde oylama yapabileceğini söyledi.

Trump'ın görev süresinin dolmasına çok kısa bir süre kalması, Senato'nun azil duruşması oturumları düzenlemesi olasılığının düşük olduğuna işaret ediyor. Ancak azil duruşmasının Trump görevden ayrıldıktan sonra da devam etmesi ve suçlu bulunması durumunda hayatı boyunca bir daha federal görev için seçime girmekten men edilmesi mümkün.

Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2021, 15:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75