banner6

Polonya sınırında bir İHA ve operatörleri yakalandı

banner37

Polonya sınırında bir İHA ve operatörleri yakalandı
banner90
banner99

Belarus muhalif grubu BYPOL’un Rus A-50 uçağına hasar verdiği olayı ile ilgili açıklama yapan Belarus lideri Lukaşenko, uçakta önemsiz bir hasar oluştuğunu, olayı gerçekleştiren teröristin ve suç ortaklarının ise gözaltına alındıklarını belirtti.

Belarus Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko, Ukrayna Güvenlik Servisi (SBU) tarafından ABD Merkezi Haberalma Teşkilatı (CIA) ile birlikte Belarus topraklarında Rus A-50 erken uyarı ve güdüm uçağının imha edilmesi amacı ile geliştirilen operasyonun başarısızlıkla sonuçlandığını, olayı gerçekleştiren teröristin ve suç ortaklarının ise gözaltına alındıklarını ifade etti.

‘Belarus’a karşı’ operasyonun hazırlıklarına 5 ila 8 ay önce başlatıldığına dikkat çeken Lukaşenko, eylemi uygulamak için ise Kırım’da yaşayan Ukrayna pasaportlu bir Rusya vatandaşının hazırlandığı bilgisini verdi.

Belarus lideri, “Bu kişi Ukrayna istihbaratı tarafından 2014’te işe dahil edilmişti. IT teknolojilerinde uzman olan bu kişi, terör saldırılarını uygulamak üzere eğitilmişti” diye konuştu.

Birkaç ay önce Rusya’nın Engels Havalimanı’nda gerçekleştirilen terör saldırılarını da anımsatan Lukaşenko, bu saldırıların yine Ukrayna’da eğitim gören diğer gruplar tarafından gerçekleştirildiğini vurguladı.

Lukaşenko, “Belarus’taki operasyonu uygularken gördüklerimiz gerçekten inanılmazdı. En yüksek teknolojiler devreye alınmıştı. Saldırgana tüm bu bilgiler bir ayda verilemezdi. Eğitimi tamamlandıktan sonra bu kişi ülkemize gönderildi” ifadelerini kullandı.

Saldırı girişimi sırasında Rus uçağının, ‘bir askeri uçağın görevlerini yerine getirmesine engel olmayan çizikler ve gövdedeki bir delik dışında önemli bir hasar görmediğini’ vurgulayan Lukaşenko, “Yine de Ruslardan bu uçağı bakıma almalarını ve bize bir diğerini göndermelerini istedik. Öyle de oldu” diye sözlerine ekledi.

‘Zelenskiy Belarus’ta sabotaj hazırlandığını biliyordu’

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy’in Belarus’ta sabotaj hazırlıklarının yapıldığından haberdar olduğunu, zira bu tür operasyonların yönetimle mutabık kalınmadan yapılmadığını söyleyen Lukaşenko, şöyle konuştu: “Tek bir sonuç çıkıyor. Ben Ukrayna'nın barışa ihtiyacı olduğunu, Zelenskiy'in halkını düşündüğü zannediyordum. Başkan Zelenskiy tam bir aşağılık. Tam bir aşağılık. Bu tür operasyonlar ülke lideri ve başkomutan ile mutabakat sağlanmadan yapılmıyor. Bunu size bir devlet başkanı olarak söylüyorum.”

Zelenskiy’in ‘Belarus’un etrafında koşup adamlar göndererek ‘bu ülkeyle hiçbir sorunu olmadığını ve saldırmazlık anlaşması imzalamak istediğini’ söylediğini hatırlatan Lukaşenko, şöyle devam etti: “Ben ona, ‘Biz saldırma niyetinde değiliz’ demiştim, o ise, 'Hayır, Birleşmiş Milletler (BM) himayesinde bize saldırmayacağınıza dair anlaşma imzalayalım' demişti. Tüm bu açıklamalarımı siz de duymuştunuz. Peki, demek ki bu bir meydan okuma.”

Rusya Savunma Bakanlığı yetkilileri, Ryazan yakınlarındaki Dyagilevo ve Saratov yakınlarındaki Engels hava üslerine 5 Aralık’ta Ukrayna tarafından saldırı girişiminde bulunulduğunu, Rus hava savunma sistemleri tarafından vurulan roketlerin parçalarının yere düşmesinin 3 askerin ölümüne ve 2 uçağın tahrip olmasına neden olduğunu duyurmuştu.

'Polonya sınırında bir İHA ve operatörleri yakalandı'

Belarus Sınır Muhafaza Komitesi, Polonya sınırında bir insansız hava aracı (İHA) ile aracı uçurtan kişilerin yakalandığını belirtti.

Belarus Sınır Muhafaza Komitesi’nden yapılan açıklamada, “Olay, 7 Mart gecesi Belarus-Polonya sınırında meydana geldi. Failler, fark edilmemek için cihazı sınırın biraz uzağında fırlattı. Lakin sınır muhafızları hava aracını da operatörlerini de yakalamayı başardı” ifadelerine yer verildi.

Açıklamada, “Olayla ilgili tüm detayların, bu yasadışı faaliyete karışan tüm kişilerin ve İHA’nın hareket güzergahının ortaya çıkarılması yönünde geniş çaplı eylemler hayata geçiriliyor” denildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104