banner6

Qanon şamanına 41 ay hapis cezası

banner37

Qanon şamanına 41 ay hapis cezası
banner8

ABD’de boynuzlu ve kürklü şapkası ile 6 Ocak’taki Kongre Binası baskınının sembolü haline gelen "Jacob Chansley" adlı protestocu, yargılandığı davada 41 ay hapis cezasına çarptırıldı.

banner134

ABD’de 6 Ocak’ta eski Başkan Donald Trump'ın destekçileri tarafından başkent Washington'daki Kongre Binası'na düzenlenen baskında boynuzlu ve kürklü şapkası, boyalı yüzü ve elindeki 2 metrelik mızrakla hafızalara kazınan protestocu Jacob Chansley'in cezası belli oldu.

Yaklaşık 10 aydır tutuklu bulunan Chansley, baskında rolü nedeniyle 41 ay hapis cezasına çarptırıldı. Washington DC’deki federal mahkemede görülen duruşmada, 34 yaşındaki Chansley Kongre’nin işleyişini engellemekten suçlu bulunurken, baskın sırasında kaydedilen görüntüleri de izletildi.

Chansley, “Bahanem yok. Hiçbir mazeretim yok. Gerçekten yaptıklarımdan pişmanım" diye konuştu. Yargıç Royce Lamberth ise, “Yaptığınız şey korkunçtu” dedi. Savcı da verilecek cezanın hükümete yönelik gelecekteki saldırıları caydırmak için bir örnek teşkil etmesini istedi.

ABD Adalet Bakanlığı, 6 Ocak isyancıları arasında örnek teşkil etmesi için Chansley'in ağır ceza almasını talep etmişti. Savcılar da önceki duruşmalarda Chansley'i barbar bir kalabalığın simgesi olarak nitelendirmişti. Chansley, 6 Ocak'ta Joe Biden'ın seçim zaferinin onaylanacağı oylamanın yapılacağı Kongre Binası'na barikatları aşarak giren grubun arasındaydı. Baskının ardından kamu düzenini bozma ve mülke zarar verme suçlamasıyla gözaltına alınan Chansley, gözaltı tesisine nakledilmişti

Güncelleme Tarihi: 18 Kasım 2021, 16:30
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104