Romney: Trump başkanlık edecek karakterden yoksun

banner37

Başkanlık seçimlerinin kaybeden ismi Mitt Romney, Washington Post gazetesinde yayımlanan makalesinde, Trump'ın karakterinin ABD başkanlığı için yetersiz kaldığını savundu.

Romney: Trump başkanlık edecek karakterden yoksun
banner99

ABD Başkanı Donald Trump'ı eleştiren Cumhuriyetçi önde gelenler kervanına katılan Mitt Romney, "Ulusun karakterini Başkan şekillendirir. Trump'ın karakteri ise yetersiz kalıyor" dedi.

2003-2007 arası Massachusetts Valiliği yapan, 2008 başkanlık seçiminde Cumhuriyetçi Parti içindeki adaylık yarışını kaybeden, 2012 başkanlık seçiminde ise Cumhuriyetçi Parti'nin adayı seçilen, son olarak kasımdaki ara seçimlerde Utah Senatörü seçilen Romney, Washington Post gazetesi için kaleme aldığı makalede, 'Trump yönetiminin tüm dünyayı ümitsizlik ve dehşete düşürdüğünü' dile getirdi.

2016'da Cumhuriyetçi Parti'nin adaylık yarışında Trump'ı desteklemediğinin herkesçe bilindiğini hatırlatan Romney, başkanlığın son iki yıla yönelik eleştiri bombardımanında özellikle aralık ayına odaklandı. Trump'ın Suriye'den tümüyle çekilme açıklamasını yaptığı ve Meksika sınırına duvar inşa etmek için Demokratlarla kavgaya tutuşması yüzünden federal hükümetin kısmen kapandığı aralık ayı için "Başkanlık derin bir düşüş yaşadı" dedi.

banner134
Suriye yüzünden istifa eden Savunma Bakanı Jim Mattis'in yerine yardımcısı Patrick M. Shanahan, Beyaz Saray Genel Sekreteri John Kelly'nin yerine Bütçe Direktörü Mick Mulvaney'in atanmasını eleştiren Romney, üst düzey yetkililerin yerine tecrübesiz isimlerin atandığını savundu.

YPG'nin omurgasını oluşturduğu Demokratik Suriye Güçlerine atıfla (DSG) "Bizimle omuz omuza savaşan müttefikler terk edildi" tepkisini gösterdi. 'Başkan'ın dış ilişkilerde Amerika'nın enayi yerine konulduğunu düşüncesizce iddia ettiğinden' de yakınarak "Tüm bunlar Trump'ın başkanlığını alaşağı etti" dedi.

Son iki yıldaki, bilhassa da aralık ayındaki performansının Trump'a başkanlık gömleğinin büyük geldiğini, Trump'ın bu görevin altından kalkamadığını kanıtladığını savunan Cumhuriyetçi siyasetçi, dolayısıyla bölünmüş ve birbirine küs ulusu biraraya getiremediğini, yetmezmiş gibi ABD'nin küresel itibarını yerle yeksan ettiğini ifade etti.

Kendisinin her başkanla partizanlık etmeden çalışmaya hazır olduğunu, ama bölücü, ırkçı, göçmen karşıtı, dürüst olmayan ve yıkıcı her türlü açıklama ve icraata karşı çıkacağını dile getirdi. Beyaz Saray'ın topluma akıttığı bu söylemi reddetmesi için Cumhuriyetçi Parti'ye çağrı yaptı.

Trump'ın adaylığını desteklememiş olsa da başkan seçilmesinin ardından kabinesini oluşturması sürecinde Trump'la Beyaz Saray'da görüşmüş ve olumlu mesajlar vermiş Romney'nin Post'taki makalesi, Cumhuriyetçi Parti'nin faal bir üyesinden bugüne değinki en sert eleştiri olarak değerlendirildi. Fox News yorumcuus Bill Kristol "45. Başkan'a kendi partisinden büyüyen direnişin işareti" mesajını paylaştı.

Güncelleme Tarihi: 02 Ocak 2019, 16:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75